• YARIM ALTIN
  3.516,00
  % 0,59
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6473
  % 0,04
 • € EURO
  19,6931
  % 0,00
 • £ POUND
  22,9245
  % 0,42
 • ¥ YUAN
  2,6810
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,2982
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  321452,412
  % 2,44
 • BIST 100
  4.935,80
  % 1,65

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi

Ziraat Bankası ülkenin en eski kuruluşlarından birisidir. Her kesimden insana her türlü finansman desteği sağlamak amaçlı hizmet etmektedir. Her geçen gün farklı projeler ve farklı kampanyalarla ülkemiz ekonomisine ve bireysel ekonomiye destek olmaktadır.

İster bireysel olarak, isterseniz de şirket olarak nakit desteğine ihtiyacınız olduğunda başvurabileceğiniz en güvenilir yerlerden birisi Ziraat Bankası’dır. İnsanların tüm ihtiyaçlarını ve ihtiyaç dönemlerini yakından takip ederek en güncel kredi uygulamalarını hazırlayan önemli bir güçtür.

Ziraat Bankası bünyesinde bireysel kredi kapsamında genel ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi bulunmaktadır. Tüm bu krediler için 18 yaşını doldurmuş her bir birey başvuru yapabilmektedir.

 

Taşıt Kredisi Nedir ?

Taşıt kredisi araç alımlarında ihtiyacınız olan finansman desteğini sağlayan kredi paketidir. 0 araç alımlarında veya ikinci el araç alımlarında finansman desteği sağlanmaktadır. Her bankanın taşıt kredisi şartları farklılık göstermektedir. Faiz oranları ve masraf değerleri bankadan bankaya değişmektedir.

Taşıt kredisi kullanmak isteyenlerin banka seçimi yapmadan önce bilmesi gereken bazı genel şartlar vardır. Bu şartlar hiçbir bankada farklılık göstermez. Öncelikle taşıt kredisi teminatlı bir kredidir. Yani her banka vermiş olduğu taşıt kredisi karşılığında ipotek alır. Teminat almadan bu krediyi kullanmanız mümkün olmayacaktır. Ve genellikle kredi için alınan teminat, krediye konu olan aracın kendisidir. Kredi ile satın almak istediğiniz araç, banka tarafından rehin alınarak teminat kabul edilir. Ve banka kredi ödemesi tamamlanmadan araç üzerindeki ipotek sona erdirilmez.

Taşıt kredisi kullanmak isteyenlerin bilmesi gereken diğer bir genel şart, kredi başvurusu yapan kişi ile araç ruhsat sahibinin aynı kişi olması gerekir. Örneğin çocuğunuza bir araç almak istediğinizde ve bu araç için taşıt kredisi kullanmanız gerektiğinde aracı kendi adınıza almak zorunluluğunuz vardır. Ancak taşıt kredi ödemeniz tamamlandığında araç ruhsatını çocuğunuz üzerine devredebilirsiniz.

Taşıt kredisi kullanımında araç yaşı önemli bir detaydır. Bankalar genellikle 5 yaş ve üzeri araçlara kredi imkânı tanımamaktadır. Çünkü bankalar teminat olarak aldıkları araçların kolay satıla bilirliğini değerlendirmektedirler. Kredi tutarları düzenli ödenmediğinde ve komple ödenemez hale geldiğinde, ipotek altına aldıkları aracın satışını yaparak kredi borcunu kapatma yoluna giderler. Bu durumda 5 yaş ve üzeri araçların satışı zor olduğu için veya değerlerinin çok altında satılmak zorunda kaldıkları için, taşıt kredisi verirken 5 yaş ve altı araçları tercih ederler.

 

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi uygun faiz oranları ile araç alımınızı destekleyen bir kredi türüdür. Her bankada olduğu gibi Ziraat Bankası’nda da 3 km ile 5 yaş arasındaki araçlara kredi imkânı sunulmaktadır. Taşıt kredisi uygulamasında verilen üst limit tutarı 120.000 liradır. Bu rakamın üzerine denk gelen başvurular banka tarafından geri çevrilmektedir. Maksimum 120.000 lira için uygulanan vade en fazla 60 ay olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi uygulamasında teminat olarak konu olan araç ipotek altına alınmaktadır. Ancak banka gerekli gördüğü durumlarda kefillik vb. şekilde ek teminat talebinde bulunabilmektedir. Ek teminat ihtiyacı olan durumlarda teminat şekli banka tarafından belirlenir.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi kapsamında hafif ticari araçlar içinde finansman desteği alabilirsiniz. Minibüs ve kamyonet gibi araçlar için ruhsatın hususi olarak kaydedilmesi şartı ile taşıt kredisi başvuru yapabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Transfer Taşıt Kredisi

Transfer Taşıt Kredisi her banka tarafından desteklenmeyen özel bir uygulamadır. Bu uygulama ile başka bankalardan kullanmış olduğunuz taşıt kredinizi daha düşük faiz seçenekleri ile Ziraat Bankasına taşıyabilirsiniz.

Bu işlem için Ziraat Bankası taşıt kredisi şartlarının tümü geçerlidir. Transfer kredisi bir nevi yapılandırma işlemidir. Başka bankalarda olan taşıt kredi taksitlerinizi ödemekte zorlandığınızda ve aksaklıklar meydana geldiğinde, kredi dosyanızı yeniden bir taksitlendirme planı ile Ziraat Bankasına taşıyabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Kaskolu Taşıt Kredisi

Ziraat Bankasının kendi bünyesinde Ziraat Sigorta isimli bir sigorta şirketi bulunmaktadır. Taşıt alımlarınızda almış olduğunuz araç için zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası kapsamında hizmet vermektedir. Böylelikle farklı hiçbir yere gitmeden tüm işlemlerinizi Ziraat Bankası’nda kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Kasko sigortasını Ziraat Bankasından yaptırdığınız takdirde Ziraat Bankası Kaskolu Taşıt Kredisi kullanmış olursunuz. Ve bu durumda banka sizler için özel imanlar sunmaktadır. Kaskolu Taşıt Kredisi kapsamında yapmış olduğunuz başvuruların faiz oranları 2 puan daha düşüktür. Yani normal bir taşıt kredisini % 1,21 gibi bir faiz oranı ile kullanırken, kaskolu taşıt kredisinde sizlere sunulan faiz oranı % 1,19 olacaktır.

 

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Yapılandırma

Ziraat Bankası almış olduğunuz ancak ödemekte güçlük çektiğiniz taşıt kredileri için iki farklı yapılandırma imkânı sunmaktadır. Ziraat bankasından kullanmış olduğunu taşıt kredisi için de, farklı bankalardan kullanmış olduğunuz taşıt kredileri için de, bir defaya mahsus olmak üzere yapılandırma imkânınız söz konusudur.

Eğer Ziraat Bankasından bir taşıt kredisi kullandıysanız, bazı nedenlerden dolayı kredi taksitleri artık size yüksek geliyorsa veya iki taksit üst süte ödeme yapamadıysanız ve üçüncü taksit ödemeniz yaklaştıysa yapılandırma yapmanız en uygun seçenek olacaktır. Çünkü üçüncü taksit ödeme zamanı geldiğinde ve hala ödeme yapma durumunuz olmadığında banka sizden komple taşıt kredisi dosya bedelini ödemenizi talep edecektir. Komple dosya bedelini ödeyemediğiniz de ise araç banka tarafından satışa çıkarılacak ve satışı sonucunda elde edilen gelirle kredi dosyanız kapatılacaktır. Bu tür bir durumla karşılaşmamak adına taşıt kredi yapılandırma işlemine başvurmanız gerekmektedir. Yapılandırma ile birlikte kalan borç miktarınız için yeniden bir kredi planı oluşturulacak ve size yine 60 aya kadar vade imkânı sunulacaktır.

Eğer farklı bankalardan taşıt kredisi kullandıysanız ve ödeme sıkıntısı yaşıyorsanız dosyanızı Ziraat Bankası’na taşıyabilir ve yapılandırma yapabilirsiniz.