• YARIM ALTIN
  3.226,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • £ POUND
  20,7133
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6007
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3167
  % -2,16
 • BITCOIN/TL
  357409,695
  % -1,58
 • BIST 100
  3.179,99
  % 1,05

KYK Borç Ödeme

KYK Borç Ödeme

KYK, diğer bir ifade ile Kredi Yurtlar Kurumu Gençlik Ve Spor Bakanlığı’na bağlı çalışan bir kurumdur. Bu kurum adından da anlaşılacağı gibi öğrencilerin yurt ve kredi düzenlemeleri ile ilgilenir.

Ülkemizde öğrenci kimliğine sahip olan her birey aynı zamanda kredi ve yurt başvuru hakkına da sahiptir. Devletin sahip olduğu yurtlarda konaklamak ve devletin sunmuş olduğu kredi veya burs imkânından faydalanmak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her öğrencinin hakkıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her öğrenci hem ülkemiz sınırlarında hem de yurt dışında kredi ve burs imkânına sahiptir. Yurt dışında okuyan Türk öğrenciler için de burs verilmektedir. Bu süreç e-devlet üzerinden yürütülmektedir.

Kredi Yurtlar Kurumu öğrenciler için iki farklı kaynak sağlamaktadır. Bunlardan birisi KYK kredi uygulamasıdır. Öğrencilere aylık olarak ödenen krediler, mezuniyet sonrası devlete geri ödenmelidir. Adı üzerinde, bu uygulamaya kredi denmektedir. Devlet öğrencilik döneminde, bu sürecin geçmesine destek olabilmek için bir para ödemekte, bir nevi kredi vermektedir ve okul bitiminde bu paranın geri ödemesinin devlete yapılması gerekmektedir.

Kredi Yurtlar Kurumu tarafında öğrencilere verilen bir diğer destek burs desteğidir. Burs geri ödenmesi bulunmayan karşılıksız para demektir. Ve devlet KYK burs uygulaması ile öğrencilik döneminde ihtiyacı olan öğrencilere burs vermektedir.

KYK burs uygulamasında birçok şart aranmaktadır. Karşılıksız ve geri ödemesi olduğu için gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olan öğrenciler arasından seçim yapılmaktadır. Ancak KYK kredi birçok öğrenciye kolaylıkla çıkmaktadır.

KYK Kredi Başvuru

Gençlik Ve Spor Bakanlığı kredi başvuruları için belirli bir dönem aralığı belirlemektedir. Bu dönem okulların açılmasını takip eden ilk ay içerisinde başlamaktadır. Kredi başvurularının başladığı dönem birçok sosyal platformda ve haberlerde verilmektedir. KYK internet sayfasında da yapılan duyurulardan KYK kredi başvuru tarihlerini takip edebilirsiniz. Belirtilen tarih aralıklarının dışında hiçbir surette başvuru alınmamaktadır.

KYK başvuruları belirtilen tarih aralıklarında e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu sistem sayesinde başvuru süreci hem çok kolay, hem de çok kısadır. Bunun için öğrencilerin öncelikle devlet şifresi edinmesi gerekmektedir. E-devlet şifresi PTT şubelerinde 2 lira karşılığında verilmektedir.

E-devlet uygulamasında yer alan kurumlar içerisinde Gençlik Ve Spor Bakanlığı bulunmaktadır. Bu bakanlığa giriş yapıldığında karşınıza KYK kredi başvuru bölümü çıkacaktır. Gerekli yönlendirmeleri takip ederek başvurularınızı buradan yapabilirsiniz. Ancak başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Başvuru yapmadan önce e-devlet sistemine girerek okul ve bölüm bilgilerini kontrol etmek ve hatalar varsa üniversiteler ile görüşüp bu hataları düzelttirmek gerekmektedir. Çünkü hatalı veya eksik bilgilerle yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

KYK Borç Sorgulama

Öğrencilik döneminde KYK kredi imkânından faydalanan öğrenciler mezuniyetlerimin ardından devlete karşı borçlu duruma gelmektedirler. Almış oldukları kredinin geri ödemesini yapmaları gerekir. Bunun için KYK borç miktarının biliniyor olması gerekir. KYK borç sorgulama yöntemleri ile KYK kredi borcu bilginize ulaşabilirsiniz.

Öncelikle Kredi Yurtlar Kurumuna ait internet sayfası üzerinden borç sorgulama yapabilirsiniz. http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2771/2607/online-islemler.aspx adresi sizi bu bölüme ulaştıracaktır. Sayfaya giriş yaptığınızda Kredi Burs işlemleri bölümünde yer alan Kredi Borcunu Sorgula ibaresi sizi ilgili sayfaya yönlendirecektir. Böylelikle güncel KYK borç sorgulama işleminizi kolaylıkla yapmış olursunuz.

Aynı zamanda KYK borç sorgulama işlemlerinizi e-devlet üzerinden de rahatlıkla yapabilirsiniz. Burada mevcut kredinizin ne kadar olduğunu, ödemelerin hangi tarihlerde başlayıp hangi tarihlerde sonra ereceğini ve ödeme tutarlarını detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Eğer ödemeleriniz gecikmeye girmişse bu tür bilgilere de e-devlet aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

KYK Borç Ödeme

Devlet öğrencilerin mezuniyetlerinin ardından KYK borçları ile ilgili bir ödeme planı hazırlar. Ödemenin kolaylıkla yapılabilmesi için belirli bir tarih aralığı ve ödeme tutarları belirler. KYK kredi alan bireylerin bu planlar doğrultusunda ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekir. KYK borç sorgulama ile borç miktarlarını ve ödeme planlarını öğrenen bireyler için sıra KYK borç ödeme işlemine gelmiştir. KYK borç ödeme için birkaç farklı alternatif sunulmaktadır.

Öncelikle KYK borç ödeme işlemleri için Kredi Yurtlar Kurumu’nun sitesi kullanılabilir. http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2771/2607/online-islemler.aspx adresine giriş yaptığınızda karşınıza bölümler çıkacaktır. Bu bölümlerden Kredi Burs İşlemleri kısmında yer alan E-Ödeme ile mevcut kredi borçlarınızı online olarak ödeyebilirsiniz.

Ziraat Bankası KYK kredi ödeme işlemleri için yetkilendirilmiş bir bankadır. Bankanın her türlü ödeme noktasından KYK kredi ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Dilerseniz size en yakın Ziraat Bankası şubesine gelebilir, dilerseniz Atm’lerden kredi ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer Ziraat Bankası’na ait internet bankacılığı kullanıyorsanız, buradan da KYK ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bunlara alternatif olarak https://kyk.ziraatbank.com.tr/ adresi sadece KYK kredi ödemeleri için düzenlenmiş olan bir internet sayfasıdır. Bu sayfa üzerinden tüm bankaların kredi kartlarını ve bankamatik kartlarını kullanarak ödemelerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ben banka veya internet aracılığı ile bu işlemleri yapmak istemiyorum derseniz bulunduğunu il veya ilçede yer alan, size en yakın vergi dairesine giderek KYK borç ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Vergi dairesi vezneleri bu işlemler için yetkilendirilmiş birimlerdir.