• YARIM ALTIN
  3.491,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6452
  % 0,01
 • € EURO
  19,6449
  % 0,07
 • £ POUND
  22,9021
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  2,6539
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3008
  % -0,81
 • BITCOIN/TL
  317273,174
  % 0,43
 • BIST 100
  4.962,97
  % -1,65

Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı?

Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı?

 

Kullandığı krediyi erken kapatmak isteyen tüketiciler araştırma ve hesaplama yaparak ne gibi faydası var öğrenmek istiyor.Krediyi erken kapatmak avantajlı mı ?Krediyi erken kapatmanın cezası nedir?Bunun gibi soruların cevabını birlikte inceleyelim.

Neredeyse her tür kredi erken ödenebilir ve bunun için birkaç farklı yol vardır. Borcun erken ödenmesi, alınması kolay bir karar gibi görünebilir. Sonuçta, ek faiz tahakkukundan kaçınmak, uzun vadede para tasarrufu sağlayacak gibi görünmektedir. Ancak, bankanıza erken kredi ödemesi yapmak istediğinizi belirtmeden önce göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler vardır. Bir kredinin erken kapatılmasının ne kadar doğru olduğuna ve ilk önce göz önünde bulundurulması gereken herhangi bir sakınca olup olmadığına daha yakından bakacağız.

 

Krediyi Erken Kapatmada Verginin Etkileri

Bazı krediler, erken ödenmeleri durumunda kaybedilecek vergi avantajlarına sahiptir. Bu kredilere ödenen faiz vergiden düşülebilir olabilir ve borçlu bu tür kredileri ödemeden önce vergi uygulamalarının ne olacağı konusunda bir uzman ile görüşmelidir. Vergi tasarrufları faizten tasarruf edilecek tutardan ağır basarsa, bu kredilerin şu anda ödenmesi avantajlı olmayabilir. Artılarını ve eksilerini tartmalısınız.

 

Faiz oranları

İpotek, otomobil  kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi daha düşük faiz oranları olan krediler, bir önceliğe sahip olmayabilir ve mevcut herhangi bir ilave para başka yerlerde daha iyi kullanılabilir. Bu kredileri zamanında ödemeyi unutmayın.

Cezalar

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus, bir kredinin erken ödenmesi durumunda uygulanacak bir ceza olup olmadığıdır. Borç alırken imzaladığınız belgeleri incelemelisiniz veya ceza uygulanıp uygulanmayacağını görmek için bankanıza başvurmanız gerekir. Herhangi bir cezanın miktarına bağlı olarak, tahakkuk eden faiz oranındaki tasarruflar sonuçta yararlı olmayabilir. Bazen bu krediler eklenmiş çok erken kapatma cezaları alabilir.

Tasarruf

Bir borcunuzu ödemeye karar vermeden önce, borçlunun kişisel tasarruf açısından sahip olduğunuz tutarı hesaba kattığınızdan emin olun. İlk öncelik, acil durumlar için yeterince tasarruf sağlandığından emin olmak olacaktır. Hedef altı ila sekiz ay arasında maaş olmalıdır. Borçlu veya bir aile üyesi hastalanırsa veya herhangi bir sayıda başka acil durum meydana gelirse, bu durum birinin işini kaybetmesi durumunda günlük masrafları karşılayacaktır. Acil bir durum ortaya çıkarsa, bu paraya sahip olmak, almak için yüksek faizli kredi kartlarına güvenmek zorunda olmaktan çok daha iyidir.

 

Erken Kapatılan Konut Kredileri

Birincisi, bir müşteri, ev kredisini, görev süresinden önce kapatarak faizden çok fazla tasarruf edebilir. Borç kullanım süresinin tamamını erken ödemek, böylece faizden daha az bahsetmek için püf noktasıdır. Bazı bankalar, bir müşterinin borcunu ödemek için karar vermesi durumunda, toplam ödenmemiş tutarın % 3 ila % 5’i arasında değişen ceza ücretleri vardır. Türkiye’de sadece konut kredisi erken ödeme cezası uygulanmaktadır. Bu da bankanın faiz gelirlerini düşürdüğünüz için uygulanan bir cezadır. Doğru bir uygulama mıdır? Derseniz aslında belirli bir süreden sonra örneğin 20 yıllık bir kredinin 10 yılını ödedikten sonra kalan kısmını kapatmak istediğinizde cezasız kapatma şansı verilebilse iyi olurdu.

Hala bunu yapmayı seçen bir müşteriden ekstra bir ceza talep etmeyen bazı özel ve kamu bankaları var. Bu durumda,

 • Ev kredinizin kapatılması, faiz tasarrufu sağlar.
 • Ödenmemiş anapara miktarını azaltır.
 • Finansal istikrar sağlar.
 • Kredi notunuzu etkiler.
 • Borç yükünden kurtulurken stres ve gerilimi azaltır.

 

Erken Kapatılan Otomobil  Kredileri

Otomobil  kredileri, neredeyse tüm insanların hayatlarının bir noktasında karşılaştıkları ve tüm krediler ve borçlar gibi, her ay tahakkuk eden faizleri gerçekten artırabilir. Kredinin tamamını ödeyerek veya aylık ödemelerinizi artırarak, bu faiz artık tahakkuk etmeyecektir. Taşıt kredisi borcunuzu elimine etmekle, sadece kredi puanınız iyileşmekle kalmaz, aynı zamanda tasarruf etmek veya başa çıkacağınız başka bir borç almak için her ay cebinizde daha fazla para olacaktır.

 

Erken Kapatılan İhtiyaç  Kredileri

Ayrıca mümkünse erken ihtiyaç kredinizi ödemeyi düşünmek de iyi bir fikirdir. Diğer tüm borç geri ödemelerinde olduğu gibi, kredi puanınız artacaktır, her ay daha fazla nakit paraya sahip olacaksınız. Ve gelecekteki ve daha çok istenen şartlar altında krediler için onaylanma olasılığınız daha yüksek olacaktır.

 

Krediyi Erken Kapatmanın Potansiyel Dezavantajları

Bir kredinin erken ödenmesinin birçok faydası olsa da, potansiyel dezavantajları da vardır. Diyelim ki, aklınıza takılan bir borcu ortadan kaldırmak için kullanmak istediğiniz bir toplu paranız var. Evet, kredinizi ödediğiniz takdirde, borç kapanacak.  Ancak tüm bunları elimine etmek için harcadığınız nakit bitecek. Bu para bir kez gittiğinde, ne kadar çok ihtiyacınız olursa olsun, geri alamazsınız. Günümüzün dengesiz ekonomisinde, hastalık veya iş kaybı gibi beklenmedik bir olay durumunda acil fon olarak ayrılan paraya sahip olmak akıllıca olacaktır. Talihsiz olayda işsiz kaldığınızı hatırlamak önemlidir; ne kadar çok ihtiyaç duyacağınız önemli değil, bir krediye hak kazanmak için gereken geliriniz olmayacak. Kısır bir döngü haline gelir, en çok ihtiyaç duyduğunuzda nakit para almak zorlaşır.

 

Krediyi Erken Ödeme İndirimi Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Türkiye’de Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği erken ödeme indirimi hesaplamasını belirleyen bir faktördür. İhtiyaç ve Otomobil Kredilerinde bu indirim söz konusu iken konut kredilerinde erken ödeme indirimi uygulanmamaktadır.  İlgili yönetmelikte, erken ödeme indirimi açıkça belirtilmiştir. “Kredinin tamamı kapatılması durumunda taksit tarihi baz alınıyorsa, vadesi gelen taksit ve ödeme yapılacak tarihe kadar tahsil edilmeyen faiz, vergi, harç gibi yasal alacaklar tahsil edilir” denmektedir.

 

Örnek İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme Hesaplaması

Aşağıdaki ihtiyaç kredisi kapama hesaplaması, X bankanın aylık % 1.28 faiz oranı ile 12 ay vadeli 10.000 TL kredi için erken ödeme avantajının görülmesi adına  yapılmıştır.

Erken kapama tutarı hesaplaması:

Kredinin 4.Taksidi: 923 TL Ödenmesi gereken anapara: 6.902 TL

Ödenmesi gereken erken kapama toplamı: 6.902 TL + 923 TL = 7.825 TL’dir.

Erken kapama yapılmasından dolayı, elde edilen kazanç hesaplaması:

Şimdiye kadar ödenen kredi tutarı: 3 x 923 TL = 2.769 TL

Toplam kredi için ödenen tutar: 7.825 TL + 2.769 TL = 10.594 TL

Erken kapatarak kazanılacak miktar: 11.081 TL – 10.594 TL = 487 TL’dir.

Borçsuz olmak her zaman iyidir, ancak bu tür hamleler yaparken, kapatma öncesi ücretlerine çok fazla ödeme yapmamanız aynı derecede önemlidir. Kredinizi kapatıp kapatmayacağınıza karar vermeden önce borç vadesini kontrol edin. Örneğin, krediniz yalnızca önümüzdeki 6 ay veya daha düşükse, kapatmak size çok büyük artı kazandırmaz.

Sadece varsayımlarla herhangi bir işlem yapmayın, talepte bulunmadan önce borç vereninizle konuşun, işlemenin nasıl olduğunu ve bu kapanma ile ilgili her türlü masrafın ne olduğunu öğrenin. Bunları hesapladıktan sonra, tasarruf edeceğiniz tutarın ne olduğunu ve harcadığınız çabanın karşılığını verirse değerlendirin.

 

Erken Kapatma Kredi Puanında Artış Sağlar

Kredi notu, sahip olduğunuz ödenmemiş borç ile doğrudan bağlantılıdır. Ödenmemiş bir kredi veya kredi kartını önceden kapatmanız durumunda, aynı durum kredi puanınıza da yansıyacaktır. Erken kapanış ve parça ödemelerinin tümü, kredi puanınızı yükseltmenin akıllı yolu olarak kabul edilir. Bu kredi değerliliğine dayanarak, bankalar gelecekte kredi teklif edip etmeyeceklerini değerlendireceklerdir. Kredinin ön ödemesi, ödenmemiş kredinin başarılı bir şekilde ödenmesi ve kapanış borcuna eşittir. Bu, birey ve bankalar hakkında iyi geri bildirim alacaktır ve bankalar ihtiyaç duyulduğunda gelecekte kredi vermekten mutluluk duyacaktır.

 

Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı? sorusuna yanıt arayan tüketiciler için konuyu birlikte inceledik.Bizlere sormak istediğiniz sorunuz var ise, aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.