• YARIM ALTIN
  3.491,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6452
  % 0,01
 • € EURO
  19,6449
  % 0,07
 • £ POUND
  22,9021
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  2,6539
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3008
  % -0,81
 • BITCOIN/TL
  316346,182
  % 0,01
 • BIST 100
  4.962,97
  % -1,65

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim

Kredi notu bankalar için en önemli kriter haline geldi, artık bunu tüketicilerde biliyor.Kredi notu düşük kişiler kredi notumu nasıl yükseltebilirim? sorularına cevap arıyor.Kredi notu yükseltme konusunda neler yapılabilir beraber inceleyelim.

 

İlk olarak kredi notu  tam olarak neyi ifade ediyor bunu bilmeyenler için söyleyelim.Kredi notu, tüketicilerin bankalar ile gerçekleştirdiği finansal işlemlerin olumlu ve olumsuz yönlerinin puanlama sistemine dökülerek verildiği değerlerdir.

Bankalar tüketicilerin kredi değerlerine bakarak tüketicinin ödeme alışkanlığını öğreniyor.Böylelikle geri ödeme konusunda risk taşıyan tüketicilere kredi veya kredi kartı vermiyor.Kredi notu Kredi kayıt bürosu( KKB ) tarafından tutulmaktadır.Yine KKB tarafından kurulan Findeks aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 

Kredi notu nasıl yükseltilir bundan bahsetmeden önce kredi notu neden düşer biraz bundan bahsetmek istiyorum.Bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız, kredi notunuzun düşmemesi için önem almanızı sağlayabilir.

 

 Kredi çekmeden önce kredi notunuzun durumuna göre hareket etmek önemlidir.Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı önce bunu incelemelisiniz.Kredi notumuz hiç bir bankanın kredi vermeyeceği düzeyde ise, kredi başvurusunda bulunmak gereksiz.Fazla kredi başvurusu da kredi notunu olumsuz etkiler.

 

Kredi Notu Nasıl Düşer ?

 

 • Kredi veya kredi kartı borçlarının aylık ödeme alışkanlıkları kredi notunu etkiler.Aylık ödemeniz gereken tutarları düzenli ödemediğiniz taktirde kredi notunuz olumsuz etkilenir.Kredi veya kredi kartı borcunuz 1 den fazla dönemde ödenmediği zaman kredi notu daha fazla olumsuz etkilenir.

 

 • Bankalara olan mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının durumu da kredi notunu olumsuz etkiler.Özellikle birden fazla kredi ve kredi kartı borcu olan tüketicilerin kredi notu daha fazla etkilenir.

 

 Borç transfer kredisi ile bütün banka borçlarını bir bankada toplayarak 36 ay vade de ödemek mümkün.Bütün borçlarınızı tek bankaya taşıdığınızda mevcut borca faiz uygulanacak ama tek bir bankaya borcunuz kalacak.Böylelikle kredi notu çok fazla etkilenmeyecek.Hatta borç transfer kredisinin taksitlerini zamanında düzenli öderseniz, kredi notunuz olumlu etkilenir.

 

 

 

 • Kredi notunu çok fazla etkilemese de kredi kullanma sıklığı da kredi notunu etkilemektedir.Çok sık kredi kullanmak kredi notuna azda olsa olumsuz yansır.

 

Kredi Notu Yükseltme Nasıl Olur

 

 

 • Mevcut kredi borcunuz varsa, borcun taksitlerini ödemekte güçlük çekiyorsanız, kredinizi yapılandırarak taksit sayısını arttırabilirsiniz.Bu şekilde yapmanız mevcut borcunuzun üzerine faiz ekler, ama aylık ödeyeceğiniz tutar azalır. Yapılandırma yaparken taksit sayısını bütçenize göre ayarlayın.
 • Aynı şekilde kredi kartı borcunuzu da yapılandırarak ödeyebilirsiniz.Bu durum cebinize yansır fakat kredi notunuzun çok fazla olumsuz etkilenmesinin önüne geçer.

 

 • Mevcut durumunuzda ödemekte olduğunuz borçlarınız var ve ödemekte güçlük çekiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz şekilde bu borçların ödemelerini düzene sokmalıyız.Kredi veya kredi kartı borçlarını uzun süre ödememek yerine yapılandırma yapmak, bütçemize göre düşük taksitlerle ödemek, kredi notumuzun çok  fazla düşmesinin önüne geçer.

 

 • Mevcut borç yok ise fakat kredi notu bankalar tarafından yeterli değil ise nasıl bir yol izlemeliyiz, bundan bahsedelim.İlk olarak şunu belirtmek isteriz ki fazla kredi başvurusunda bulunmak da kredi notumuzu olumsuz etkiler.
 Bu yüzden kredi kullanabileceğimiz bankalara yönelmeliyiz. kolay kredi veren bankaları tercih etmeliyiz.

 

 

 • Düşük kredi notuna kredi veren bankalardan şartları bize uygun olan bankayı seçelim.İsterseniz direk başvuru yapabilir isterseniz de banka gözünde olumlu bir profil çizdikten sonra başvuru yapabiliriz.Bankanın gözüne girmek ve kredi başvurusunu yapmak daha olumlu olacaktır.
 • Bunun için bankadan vadesiz hesap açtırarak bir miktar para yatırarak bekletebiliriz.Kredi başvurusunu hesapta para varken yapmak olumlu olacaktır.Fakat hesaba hemen para yatırıp başvuru yapmak doğru değil. En az 3 ay bekletilmelidir.Yine vadesiz hesap üzerinden otomatik fatura talimatı vermekte banka gözünde olumlu iz bırakır.Banka sizin aylık ödemeniz gereken borçlara öncelik tanıyıp, ödediğinizi görür.

 

 • Genelde bankalara kredi başvurusunda bulunan tüketicilere, banka yetkilisi kredi notu yetersiz ise, kredi kartı kullanın demektedir.Kredi kartı kullanın derken bunun da önemli noktaları var.Kredi kartı limitini sonuna kadar kullanmayın,  ödeyebileceğiniz tutar kadar harcayın.Kredi kartı borcunu zamanında düzenli ödeyin.Bu  kredi notunuzu olumlu etkiler. Banka, hem harcamada hemde ödeme konusunda bilinçli bir tüketici olduğunuzu anlar.

 

 

Ülkemizde kredi notunu bilmeyen kişi sayısı, yok denecek kadar azdır.Artık bir çok tüketici bankaya kredi veya kredi kartı başvurusu için gittiğinde, kredi notu ile ister istemez tanışmış oluyor.Kredi notu ile alakalı merak ettiğiniz soruları aşağıda yer alan ”yorumlar” bölümünden bizlere iletebilirsiniz.