• YARIM ALTIN
  3.491,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6452
  % 0,01
 • € EURO
  19,6449
  % 0,07
 • £ POUND
  22,9021
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  2,6539
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3008
  % -0,81
 • BITCOIN/TL
  316508,356
  % -0,25
 • BIST 100
  4.962,97
  % -1,65

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartı tüm bankaların müşterilerine sundukları özel bir çalışmadır. Her bankanın kredi kartı hizmeti vardır. İster bireysel olarak kendi adınıza, isterseniz de şirket olarak firmanız adına, bir veya birden çok kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

 

Kredi Kartı Nedir ?

Kredi kartı tüketicilerin acil ihtiyaçlarını karşılayan, alışverişlerine olanak sağlayan ve aynı zamanda tüm bunları taksitlendirerek geri ödenmesine yardımcı olan finansal bir araçtır. Kredi kartı doğru, bilinçli ve şartlarına uygun bir şekilde kullanıldığında oldukça avantajlı ve faydalı bir imkândır.

Kredi kartı kişilere özel olarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle tüm sorumluluğu da sahip olan kişi üzerindedir. Kullanımı oldukça avantajlıdır ancak amacı dışında ve şartlara uyulmadan kullanımı sakıncalıdır. Aynı zamanda, kişilere özel olduğu için, gizli tutulması ve korunması gereken bir araçtır.

Kredi kartı numaraları, son kullanım tarihi ve CVC numarası olarak geçen özel kod, kimselerle paylaşılmaması gereken çok özel bilgilerdir. Çünkü bu numaralar ve bilgiler o kredi kartına borçlanma yetkisi ve alışveriş imkânı sunmaktadır.

 

Kredi Kartı Ne İşe Yarar ?

Kredi kartı kullanımında tüketiciler, pos cihazı olan her iş yerinden, kredi kartı limitleri dâhilinde alışveriş yapabilmektedirler. Bu alışverişleri, iş yerlerinin sunmuş oldukları şekilde ve şartlarda taksitlendirebilirler ve yine bu alışverişler neticesinde para puan kazanabilirler. Tüm bunların karşılığında kredi kartlarını kullandıkları bankaya borçlanırlar. Bu borçlarını her ay düzenli olarak bankalara geri öderler. Böylelikle peşin para kullanmak yerine bankaların onlar için tanımış oldukları yaklaşık olarak 40 günlük vadeyi, hiçbir faiz vb. ekstra bedel ödemeden, istedikleri şekilde kullanırlar.

 

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartı başvuru süreci artık oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Bankalar bu süreci kolaylaştırmak için birçok alternatif sunmaktadır.

Öncelikle hangi bankanın kredi kartını kullanmak istiyorsanız, o bankaya gidip birebir kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Birebir yapacağınız kredi kartı başvurularında müşteri temsilcileri sizden bazı evrak ve bilgiler talep edecektir. Bu bilgiler doğrultusunda kredi kartı başvuru talep formunuz eksiksiz bir şekilde hazırlanacak ve banka kredi kartları merkezine onaya sunulacaktır.

Bankaların kredi kartı başvurusu aldığı bir diğer platform internet siteleridir. Her banka kendi internet sitesi üzerinden başvuru almaktadır. Bunun için kredi kartı başvurusu yapmak istediğiniz bankanın internet sitesine girerek orada yer alan başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır. Formu eksiksiz bir şekilde ve doğru bilgilerle doldurmanız önemlidir. Aksi durumda başvurunuz onaylanmayacaktır. İnternet sitesi üzerinden başvuru yapmak ve detayları öğrenmek için online yani çevrimiçi olan müşteri hizmetlerinden destek ve yardım talep edebilirsiniz. Bankalar bağlı olan bu birimler sizler için her zaman en kolay ve en doğru bilgileri paylaşacaklardır.

Eğer herhangi bir bankada hesabınız varsa ve bu hesaba ait internet bankacılığı kullanıyorsanız bu platformdan kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Kendinize ait internet bankacılığına giriş yaptığınızda kredi kartı bölümü karşınıza çıkacaktır. bu bölüm içerisinde başvurular için gerekli tüm işlemler online olarak yapılmaktadır. Zaten banka müşterisi olduğunuz için banka sistemlerinde size ait birçok güncel ve gerekli bilgi yer almaktadır. Bunların haricinde ne kadar limitte ve ne tür bir kredi kartı başvurusu yapmak istediğinize yönelik bilgi girişlerini yaparak başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

İster bireysel olarak kendi adınıza bir kredi kartı başvurusu yapın, isterseniz de şirket adına ticari kart başvurusunda bulunun, bu yollardan dilediğinizi kullanabilir ve başvurunuzu en sağlıklı şekilde yapabilirsiniz.

Zaten kredi kartı kullanıyorsanız ve ikinci kredi kartına ihtiyaç duyuyorsanız yine aynı süreçlerden geçerek başvurularınızı kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Kaç adet kredi kartınızın olduğu ve kaç farklı kredi kartı başvurusu yaptığınızın başvuru sürecinde bir önemi yoktur. Sadece gelirinizle orantılı ölçüde ve limitlerde kredi kartı başvurularınıza onay verilecektir.

 

Kredi Kartı Başvurusu Onay Süreci

Yapmış olduğunuz her kredi kartı başvurusu onaylanacak diye bir durum söz konusu değildir. Yani başka bir deyişle kredi kartı sahibi olabilmek için başvuru yapmak yeterli değildir. Başvuru yapıldıktan sonra bilgilerinizin bankaların değerlendirme sürecinden geçmesi ve kart işleminin onaylanması gerekmektedir.

Seçmiş olduğunuz platformlardan kredi kartı başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru talebiniz ilgili bankanın onay birimine gönderilmektedir. Bu birimde öncelikle size ait kredi puanları değerlendirmeye alınmaktadır. Kredi kartı da bir nevi kredidir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için kredi puanınızın yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda sabit gelir sahibi olmanız kredi kartı alabilmeniz açısından önemlidir.

Kredi kartı başvurusu onay sürecinde değerlendiren bir diğer detay, eğer kredi kartı alabiliyorsanız hangi limitlerde alabiliyor olmanızdır. Örneğin siz 5.000 lira limitli bir kredi kartı talebinde bulunduğunuzda, başka kredi kartınız olup olmadığı, varsa bu kartların ne kadar limitlerde olduğu ve en önemlisi gelirinizin aylık 5.000 lira limitli bir kartı kullanmaya yeterli olup olmadığı değerlendirilmektedir. Ancak bu değerlendirme sonucunda banka size istediğiniz limitlerde veya daha alt limitlerde bir kredi kartı gönderecektir.

 

Kredi Kartı Teslimatı

Bankalar veya online platformlar aracılığı ile kredi kartı başvurusu yaptıktan sonra değerlendirme süreci oldukça kısadır. Başvuru talebiniz aynı gün içerisinde değerlendirilmektedir. Eğer başvurunuz onaylanırsa sizin adınıza basılacak olan kredi kartınız hazırlanma sürecine girecektir. Hazırlandıktan sonra eğer başvurunuzu bankaya direk olarak yaptıysanız kartınız yine başvuru yaptığınız banka şubesine ulaştırılacaktır. Kartınız şubeye geldiğinde, bizzat kendiniz gidip gerekli şartnameleri imzalayarak kartınızı teslim alabilirsiniz. Teslimat bizzat size yapılacaktır. Sizin adınıza bir yakınınızın gitmesi vb. durumlar banka tarafından kabul edilmemektedir.

Eğer başvurunuzu bankaya değil de online platformlardan herhangi birine yaptıysanız, kredi kartınız hazırlandıktan sonra, bankanın anlaşmalı olduğu kurye şirketi ile adresinize teslim edilecektir. Tüm bu süreç cep telefonlarınıza Sms olarak gelecektir. Böylelikle kuryeyi takip edebilir ve kartınızı zamanında teslim alabilirsiniz. Aynı banka teslimatlarında olduğu gibi kurye teslimatlarında da size kredi kartı sözleşmesi imzalattırılacaktır. Bu nedenle kuryenin, kartı sizden başka birine teslim etme yetkisi yoktur. Teslimat esnasında kimliğinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

 

İş Bankası Kredi Kartı Başvurusu Ve Sonucu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.