• YARIM ALTIN
  3.226,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • £ POUND
  20,7133
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6007
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3167
  % -2,16
 • BITCOIN/TL
  357421,433
  % -1,51
 • BIST 100
  3.179,99
  % 1,05

Kredi Başvurusu Yapılacak Miktarı Nasıl Belirlemeliyiz ?

Kredi Başvurusu Yapılacak Miktarı Nasıl Belirlemeliyiz ?

Kredi Başvurusu Yapılacak Miktarı Nasıl Belirlemeliyiz ? Krediler nakit ihtiyaçlarını en hızlı ve güvenilir şekilde gideme yöntemlerinden birisidir. Bankaların belirlediği prosedürler doğrultusunda yapacağınız başvurular olumlu sonuçlandığı takdirde nakit ihtiyaçlarınız yine bankalar tarafından karşılanır.

Bu süreçte kredi başvurusunda bulunan kişilerin kendi bütçeleri için oldukça özenli ve dikkatli bir planlama yapmaları gerekir. Ancak planlı yapılan bütçe değerlendirmeleri sonucunda alınan krediler sağlıklı ve kolay şekilde geri ödenir.

Kredi kullanmadan önce krediye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını, ihtiyacınız varsa ne kadar miktarlarda kredi kullanmanız gerektiğini ve bu krediyi hangi zaman aralıklarında ödeyeceğiniz belirlemeniz gerekmektedir. Bu karar sürecinde değerlendirmelerinize yardımcı olmak açısından bazı bilgileri sizlerle paylaşalım.

İyi Borç, Kötü Borç Ve Kredi Bağlantısı

Borcun iyisi, kötüsü olur mu diyebilirsiniz. Evet, borcun iyisi ve kötüsü vardır. Bankalara başvuru yaptığınız kredilerin çeşitlerine göre bunu belirlemek mümkündür. Şöyle ki;

Kötü borç tüketim için yapmış olduğunuz borçtur. Yani keyfi ve özel tüm harcamalarınızın karşılığında bankalardan ihtiyaç kredisi kullanıyorsanız bu kötü borçtur. Kredi kullanıp tatile gitmek, kredi kullanıp cep telefonu almak, kredi kullanıp kredi kartı borcunuzu kapatmak kötü borç kapsamında alınan kredilerdir. Uzmanlar aç kalma pahasına kötü borçlanmayın diye uyarı yapmaktadır. Sizi kötü borca davet eden her türlü alışkanlık ve olayında uzak durmanız bütçenizin ve sizin faydanıza olacaktır. Çünkü bugün tatile gitmek için bankadan almış olduğunuz 10 lirayı, 15 lira olarak ödemek durumunda kalacaksınız.

Ticari araçlar haricinde özel araç alımı da kötü borç kapmasındadır. Bankalarda bulunan bireysel taşıt kredi borçları kötü borç olarak değerlendirilir. Çünkü araçta bir nevi lüks yaşama girer. Ve lüks için bankaya borçlanmak ve ekstra faiz ödemek kötü borçtur.

İyi borç ise size para kazandıran borçtur. İş kurmak, mülk almak ve yatırım yapmak için kullanılan krediler iyi borç kapsamındadır. Bu borçlar için faiz ödeseniz dahi size sağlayacağı bir kar söz konusudur. Elde ettiğiniz kazanç zaten kredi taksitlerini ödeyecektir ve kredi bitiminde elinizde yatırım anlamında kalan maddi bir değer olacaktır.

Kredi Başvurusu Yapılacak Miktarı Nasıl Belirlemeliyiz ?

Kredi Kullanmaya Gerçekten İhtiyacınız Var Mı ?

Kredi kullanmadan önce ilk olarak krediye ihtiyacınız olup olmadığı değerlendirilmedir. Kredi anapara olarak aldığınız bir parayı faizi ile birlikte ödediğiniz bir sistemdir. Kendi elinizde olan nakit vb. imkânlarla karşılayabileceğiniz bedeller söz konusu ise, miktar küçükte olsa kredi kullanmamanız ve boşuna faiz ödememeniz en sağlıklı yol olacaktır. Ancak nakit ihtiyacınızı farklı hiçbir şekilde karşılama imkânınız söz konusu değilse, bu durumlarda krediye gerçekten ihtiyacınız var demektir. Çünkü bankalar aracılığı ile borçlanmanız en güvenilir olan sistemdir.

Ne Kadar Krediye ihtiyacınız Var ?

Bir mülk edinirken, bir araç alırken veya oluşan bir nakit ihtiyacınızı kredi ile kapatmak isterken ne kadar kredi almak istediğinizi ve en önemlisi ne kadar kredi alabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Alacağınız krediyi nasıl ödeyeceğiniz konusunda net fikir sahibi olmalısınız. Bunları planlamadan kredi kullanmanız çok sakıncalıdır. Çünkü aylık kredi ödemeleriniz mevcut yaşantınızı ve para durumunuzu zorlamamalıdır.

Örneğin ayda 3000 lira kazanıyorsanız aylık kredi ödemeleriniz 750 lirayı geçmemelidir. Çünkü kredi borçlanmasında dörtte bir borç / gelir oranı en ideal olanıdır. Tek bir şartta bu oran yükselebilir. Oda kiracıysanız ve kendi evinizi alıp kredi ödeyeceksiniz bu orana kira giderinizi de dâhil ederek hesaplama yapabilirsiniz.

Kısacası ödeme gücünüzü belirlemeden kredi planlaması yapmayın. Maaşınızın veya mevcut gelirinin yarısıyla veya daha fazlasıyla kredi öderim düşüncesi pek gerçekçi değildir. Özellikle uzun vadeli borçlanmalarda bu düşünce hiç sağlıklı değildir.

Evet, kredi kullanımında ihtiyacınız olan nakit miktarı borçlanma miktarınızı belirlemek için önemlidir, ancak en azından kredi vadesini belirlemede ve süreci planlamada ödeme gücünüz en önemlisidir. Çünkü kredi birikimlerden çok farklıdır. Kredi kazanmadan kullandığımız ve geri dönüşünü faiziyle birlikte yaptığımız bir paradır. Ödeme yükümlülüğü vardır.

Kredi Başvurusu Yapılacak Miktarı Nasıl Belirlemeliyiz ?

Kredi Maliyetini Hesaplamalısınız

Her kredinin bir maliyeti vardır. Ve kredi kullanmadan önce bu maliyete genel olarak bakılmalıdır. Şöyle ki, birçok kredi dosya masrafı vb.. masraflar adı altında bazı kesintilere maruz kalmaktadır. Yani hiç ir zaman elinize net olarak geçen para ile başvuru yaptığınız para miktarı aynı değildir. Örneğin 5.000 lira net nakit ihtiyacınız olduğunda bankaya 5.000 lira olarak başvuru yaparsanız elinize geçen miktar 4.500 / 4.750 lira arasında değişecektir. Arada kalan miktar banka kesintisidir.

Konut kredilerinde ve taşıt kredilerinde başvuru yaparken karşınıza çıkacak diğer ekstra masrafları da hesaba katmalısınız. Örneğin taşıt kredisi kullanırken elinizdeki paranın hepsini peşinat olarak verdiğinizde ruhsat devir ve sigorta işlemleri için ekstra bir nakit ihtiyacınız doğacaktır. Veya konu alımlarınızda bankaların yapmış olduğu eksper çalışmaları olacaktır ve dosya masrafları ile birlikte bu bedeller bankalar tarafında tahsil edilecektir. Bu nedenle öncelikle kredi başvurunuz sonucunda elinize geçen net tutarı bilmeniz önemlidir.

Kullanmayı planladığınız kredinin maliyetini hesaplayabilmek için eline geçecek net tutarla karşılığında ödeyeceğiniz faiz ve vergileri karşılaştırmalısınız. Kredi ihtiyacınız zorunlu olduğu gibi lüks harcamalarınız için de olabilir.

Kredi Başvurusu Yapılacak Miktarı Nasıl Belirlemeliyiz ?

Kredi kullanmanız için başvurmanız gerek en uygun tutar bütçeniz dâhilinde ödeyebileceğiniz tutar olmalıdır. Eğer yapacağınız başvuru bütçenizin üzerinde ise bu kredi talebi sizin için doğru bir adım değildir. Bu başvuruyu yapabilmek için daha doğru bir zamanı beklemenizde fayda vardır. Gelirinizde bazı iyileştirmeler yaptıktan sonra talepte bulunmanız daha doğru olacaktır.

Bu süreçte dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ise daha az faiz ödemek ve kredinin maliyetini düşürmek için kredi vadesini kısa tutmak olacaktır. Gücünüzün üzerinde bir taksitlendirme finansal huzurunuz bozacak ve düzenli ödeme şansınızı azaltacaktır. Bu durumun tam tersi de doğru bir davranış değildir. Günlük yaşantınızda rahat edebilmek için vadeyi mümkün olduğunca uzatmak ve taksit tutarlarını minimumda tutmak kredi maliyetinizi artıracaktır. Bu süreçte yapılacak en doğru hareket bütçenize en uygun taksitleri belirlemek ve o taksite denk gelen vadeyi belirlemek olacaktır.

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Detaylar

Kredi süreci bütünüyle değerlendirilmelidir. Her detay birbiriyle bağlantılıdır ve birinde yapılan bir hata tüm süreci etkilemektedir. Eğer kredi başvurusunda bulunmak için gerekli olan miktarı belirlediyseniz sıra kredi vadesini belirlemeye gelmektedir. Kredi vadesini belirlerken aylık ödeme gücünüzü zorlamayacak vadeleri seçmelisiniz. Çünkü vade, borcunuzu öderken gecikmeye ve aksamaya düşüp düşmeyeceğiniz konusunda önemli rol oynamaktadır. Kredi borçlarınızı zamanında ve eksiksiz şekilde öderseniz bu durum bir sonraki kredi başvurunuzu olumlu etkileyecektir. Böylelikle kredi puanınız artacak ve kredi başvurularınız hızlı bir şekilde olumlu sonuçlanacaktır. Ancak aksaklık yaşanması durumunda hem uzun vadeli borçlanmalarda ciddi sıkıntılar yaşayabilir, hem de kara listeye gireceğiniz için bir daha kredi kullanamayabilirsiniz

Kredi borçlarınızı düzenli olarak ödeyebiliyor olmak aynı zamanda sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır. Bu rahatlık yeni işler ve yeni girişimler için büyük bir motivasyon kaynağıdır.