• YARIM ALTIN
  3.226,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • £ POUND
  20,7133
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6007
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3167
  % -2,16
 • BITCOIN/TL
  358319,550
  % -0,40
 • BIST 100
  3.179,99
  % 1,05

Kredi Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Kredi Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Kredi Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey: İnsanların iki farklı nedenle krediye ihtiyacı oluyor. Ya acil olarak gidermeleri gereken nakit ihtiyaçları söz konusu oluyor ve kredi kullanıyorlar. Ya da yatırım yapmak amaçlı krediye yöneliyorlar. Ancak neden her ne olursa olsun hepsinde aynı işleyiş sürecine dahil oluyorlar.

 

Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Detaylar

Siz de herhangi ir nedenden dolayı kredi ihtiyacını olduğunu düşünüyorsanız başvuru yapmadan önce belirlemeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle gerçekten krediye ihtiyacınız olup olmadığı önemli. Eğer krediye ihtiyacınız varsa ne kadar miktarda bir rakam kredi çekeceğinizi iyi değerlendirmelisiniz. İhtiyacınızın ne azı, ne de fazlası sizin için doğru belirleme olmayacaktır. İhtiyacınızdan daha az rakamda bir kredi kullandığınızda eksik kısmı ödemek için zorlanacaksınız. Ve bu zorlanma sonucunda kredi taksitlerinizde aksamalar meydana gelecek. Ya da ihtiyacınızdan fazla rakamda kredi kullandıysanız boşuna faiz ödemek durumunda kalacaksınız.

Çekmeniz gereken kredi tutarını belirledikten sonra bunun geri ödemesini ne kadar sürede veya aylık ne kadar rakamlarda yapabileceğinizi iyi analiz etmeniz gerekiyor. Bu süreci belirlerken yaşantınızı ve birçok detayı göz önüne almalısınız. Örneğin aylık 1000 lira geri ödemeli bir kredi aldıysanız ve sizin ödeme gücünüz ancak 600 lira kadarsa bu planlama sizin için doğru değildir.

Kredi Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Kredi başvuru sürecinde kredi puanlama yani skorlamanın önemi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Eğer kredi skorlamanız sınırlara yakında bir süre kredi başvurusunda bulunmayıp bu skorun yükselmesi için birkaç adım atmanız daha faydalı olacaktır. Aksi halde yapmış olduğunuz başvuru zaten reddedilecektir. Ve ret gören bir kredi başvurusunun ardından yeni bir başvuru daha yapmak bankalar nezdinde doğru bir adım değildir.

18 yaşını doldurmuş her bir birey kredi başvurusunda bulunabilir. Kredi başvuruları artık birçok farklı yolla yapılabilmekte. Bankalardan direk olarak yapılabilirken, cep telefonlarından sms aracılığı ile, internet bankacılığı üzerinden ve bankamatiklerden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bankalar kredi başvurularında başvurunun yapıldığı yönteme göre belge ibrazı talep ederler. Şöyle ki, eğer kredi başvurunuzu bakaya giderek direk yapmak istiyorsanız bu durumda banka sizden bazı belgeler talep eder ve bu belgeleri başvuru esnasında yanınıza bulundurmnaız gerekir. Belgeleriniz doğrultusunda müşteri temsilcileri başvurunuzu kayıda alır ve sonuç beklemek üzere bir zaman dilimi gerekir.

Ancak müşterisi olduğunuz bankalara farklı yollardan kredi başvurusu yapıyorsanız bu süreçte ilk etapta sizden herhangi bir belge talebinde bulunulmaz. Örneğin cep telefonunuz üzerinden sms aracılığı ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Yazacağınız kısa bir kod ile talebiniz bankaya iletilir. Banka değerlendirmesini yapar ve kredi talebiniz olumlu sonuçlanırsa banka sizden belgeleri talep eder.

Veya internet bankacılığı üzerinden kredi talebinde bulunuyorsanız sistem sizden aylık geliriniz ve kredi talebiniz gibi birkaç bilgi ister. Bu bilgileri doğru girmeniz önemlidir. Çünkü girmiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda krediniz onaylanırsa bu bilgilerin yazılı olduğu belgeleri bankaya teslim etmelisiniz. Ancak bu şartlarda krediniz hesabınıza aktarılacaktır. Aksi halde başvurunuz olumlu sonuçlansa dahi banka tarafından iptal edilecektir.

Kredi Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Kredi başvurularında ibrazı önce veya sonra olsun hiçbir önemi yok aşağıda belirtilen belgeleri bankaya sunmanız gerekiyor.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Üzerinde TC numaranızın yazılı olduğu nüfus cüzdanınızı bankaya vermelisiniz. Çünkü tüm kredi işlemleri TC üzerinden yapılmaktadır.
 • SGK Dökümü: Kredi kullanabilmeniz için mutlaka aylık sabit bir maaş alıyor olmanız gerekiyor. Ve aynı zamanda bankalar tarafından en az 6 ay kadar kesintisiz bir sigorta girişi isteniyor. Tüm bunları ispatlayabilmek için SGK dökümüne ihtiyacınız olacaktır.
 • Emekli Maaş Belgesi: Eğer emekli iseniz ve emekli maaşınızı aldığınız bankadan bir kredi talebiniz oluyorsa maaşınızı belgelendirmenize hiç gerek olmayacaktır. Ancak maaş hesabınızdan başka bir bankadan kredi istiyorsanız emekli maaş dökümünüzü bankaya iletmelisiniz. Bu belgeye e-devler üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • İkametgâh Belgesi: Bankaların sizi iyi tanıyor olması gerekiyor. Sizinle yazılı olarak iletişime geçmek istediklerinde size ulaşabilmeleri için sabit bir adrese ihtiyaç duyuyorlar. Bunun için ikametgâh belgesi veya sizin adınıza kayıtlı ( son 3 aya ait ) bir fatura ibraz etmeniz gerekiyor.
 • Gelir Belgesi: Bankaları size kredi vermek için güncel gelir bilginize sahip olmak istiyor. Bunun için eğer özel sektör çalışanıysanız maaş bordronuzu ve şirket imza sirkülerinizi bankaya iletmelisiniz. Eğer memursanız son aya ait maaş bordronuz yeterli oluyor. Eğer maaş aldığınız bankadan kredi talebinde bulunuyorsanız bu belgelere gerek kalmayabiliyor.
 • Şirket Belgeleri: Eğer bir şirket sahibiyseniz ve çalışmış olduğunuz bankadan bir kredi talebiniz oluyorsa herhangi bir belge ibrazında bulunmanız gerekmiyor. Zaten banka sistemlerinde şirketinize ait tüm belgeler güncel halleri ile bulunuyor. Ancak hesaplarınızın olduğu bankanın haricinde bir bankadan kredi talep ediyorsanız bu durumda şirketinizi tanıtan vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi, mali bilançoları bankaya vermeniz gerekiyor.
 • Ek Gelir Belgeleri: Bankalardan kredi alırken ne kadar çok gelir gösterirseniz o kadar kolay onay alıyorsunuz. Kira da olan evleriniz veya işyerleriniz varsa ve buralardan aylık olarak düzenli bir gelir sağlıyorsanız bunu ibraz eden bir banka dekontunu bankaya sunmanız kredinizin olumlu sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Kredi Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Her Kredi Başvurusu Olumlu Sonuçlanmaz

Yapmış olduğunuz kredi başvurularınızın bankalar bünyesinde bir değerlendirme süreci vardır. Her banka yaptığınız başvuru karşılığında kredi kullanımına izin vermeden önce bu kredinin geri dönüşünü nasıl yapacağınızı bilmek ister. Gelir ve gider dengeniz bu süreçte önemlidir. Geliriniz ve karşılığında kredi kartı kullanım limitleriniz, kredi kartı borç ödeme düzeniniz bankalar tarafından incelenmektedir.

Kredi kartı başvurularında baz alınan en önemli nokta kredi puanınızdır. Bu skorlama merkez bankası tarafından yapılmaktadır. Merkez bankası tüm bankalara olan kredi ve kredi artları borcunuzu ve ödeme düzeninizi mercek altına almaktadır. Eğer geri ödemeleriniz zamanında ve eksiksiz miktarda ise kredi puanınız yüksek olacaktır. Böylelikle kredi kullanımınızda bir aksaklık olmayacaktır.

Kredi Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Ancak kerdi puanınızın yüksek olması her zaman kredinizin olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmez. Şöyle ki, mevcut kredi toplamlarınız ve kredi kartı borcu toplamlarınız talep ettiğiniz yeni krediyi belirleyen bir diğer unsurdur. Bu bankalar üzerinde olan riskiniz demektir. Eğer riskiniz yüksekse önceki dönemlerde düzenli ödemeler yapmış olsanız da, yeni kredi ödemesinde aksaklıklar olma ihtimali söz konusudur.

Her bir bireyin gelirine göre belirli bir miktar kredi ödeme gücü vardır. Kredi ödemeleri ile birlikte kredi kartı ödemeleri de bu toplama alınır. Çünkü kredi kartı ödemeleri de aylık olarak düzenli yapılması gereken, bir nevi kredi gibidir. Skorlamanız yüksek olsa dahi gelirinize yakın bir borçlanma söz konusu ise bankalar kredinizi onaylamayacaktır. Çünkü gelirinizin kredi kesintilerinizden sonra yaşamınızı idame ettirebilmeniz için yeterli olması gerekmektedir. Aylık rutin ihtiyaçlarınız bankalar tarafından göz önüne alınır. Gelirinizden bu giderler için ayrılan bedel düşülür. Ancak geriye kalan kısım sizin kredi ve kredi kartlarınızı ödemeniz için uygun olan kısımdır. Yeni kredi talebinizin ödeme planına bakıldığında aylık ödemeniz gereken tutar geriye kalan kısmı aşıyorsa bu durumda kredinize onay verilmez.