• YARIM ALTIN
  3.491,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6452
  % 0,01
 • € EURO
  19,6449
  % 0,07
 • £ POUND
  22,9021
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  2,6539
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3008
  % -0,81
 • BITCOIN/TL
  315897,412
  % -0,22
 • BIST 100
  4.962,97
  % -1,65

Kimler Kredi Kullanabilir ?

Kimler Kredi Kullanabilir ?

Kimler Kredi Kullanabilir ? : Günümüzde artık 18 yaşını doldurmuş her bir birey bankalara bağımlı olarak yaşıyor. Kazanılan para giderlere yetmiyor. İnsanların sürekli bir şeylere ihtiyacı oluyor.  Aileler kuruluyor, bu aileler büyüdükçe ihtiyaçlar artıyor. Sağlık sorunları meydana gelebiliyor ve bunun için para gerekebiliyor. Çocuklar okula başlıyor, okullar oldukça masraflı. Yeni bir ev veya araba almak gerekebiliyor. Yeni işler kuruluyor. İşyeri kazanç sağlasa da büyümek için ekstra ihtiyaçlar meydana geliyor. Bu gibi birçok sebepten dolayı insanların, ailelerin ve işyerlerinin bütçelerinde açıklar meydana geliyor. Ve bu açıklar en kolay banka kredileri ile kapanıyor.

Belirli bir düzende maaş alan veya bir ticari işletmeye sahip olan herkes ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kullanıyor. Bankalar bu anlamda en hızlı ve güvenilir hizmeti sunuyor. Ancak kredi kullanabilmenin de bazı gereklilikleri var. Bankalar kredi kullandırırken kendilerini güvende tutmak için bir takım şartlar arıyorlar. Hedefleri kedi olarak kullandırdıkları paranın düzenli şekilde geri ödemelerinin olması. Bu düzeni sağlayamayacak kişilere kredi vermiyorlar.  

Kimlere Kredi Veriliyor

Bankaların birçok farklı kredi çeşidi var. Bu çeşitlilik insanların ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmiş olan krediler. Ve her banka tüm kredi çeşitlerine kendi inisiyatifinde kullanım şartları getirmiş. İhtiyacınız olan krediyi kullanmak için bankaların bu şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor. Ancak genel olarak bilinen bazı detaylar var ki, bunlara uymadığınız takdirde hiçbir banka size kredi vermiyor.

18 Yaşını Doldurmuş Olmak Gerekli

Öncelikle kredi kullanmak isteyen her birey 18 yaşını doldurmuş olmak zorunda. 18 yaşın altında olan bireyler bankalarda kendi başlarına hareket edemiyorlar. Anne veya babaları bu konuda vasi tayin ediliyor ve 18 yaş altı her birey bankalarda anne ve babalarının yetkileri doğrultusunda işlemler yapabiliyorlar. 18 yaşın altında anne ve babanın onayı olsa dahi kredi kullanımı söz konusu değil.

Daha Önce Bir Banka Borçlanması Olmalı

Kredi kullanmak isteyen her bir bireyin en az 6 aylık bir banka geçmişi olması gerekiyor. Bankalar kredi verecekleri kişilerle 6 ay gibi bir süre çalışmış olmayı ve bu kişilerin ödeme düzenlerini görmeyi istiyorlar. Örneğin kredi kullanacak kişinin bir kredi kartının olması gerekiyor. Bu kartların ödeme düzenlerine göre değerlendirme yapıyorlar. Veya daha önce çok küçükte olsa bir kredi kullanımı olmuş olması gerekiyor. Bankalara göre hiç banka hareketi olmayan yani bankalara daha önce hiç borçlanmamış kişiler riskli grupta yer alıyor. Kullanacakları kredileri nasıl ödeyecekleri konusunda bir geçmiş olmadığı için banka fikir sahibi olamıyor.

Kimler Kredi Kullanabilir ?

Düzenli Maaş Alan Kişiler Kredi Kullanabilir

Eğer özel bir şirkette bordrolu bir çalışansanız bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Düzenli maaş alıyor olmanız kullanacağınız krediyi aylık olarak ödeyebileceğinizin bir göstergesidir. Ancak burada önemli olan çalıştığınız iş yerinde en az 6 aydır çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bugün işe başlayıp yarın kredi talebinde bulunamazsınız. Bankalar maaş bordrolarınızda son 6 aydır aynı miktarda maaş aldığınızı görmek isteyecektir.

Ve özel sektör çalışanlarında bir iş garantisi olmadığı için bankalar verecekleri kredileri belirlerken bu konuya da dikkat ederler. Bugün kredi kullanıp yarın işten ayrılabilirsiniz. Bu durumda ödemeleriniz aksayabilir. Bu riskler bankaların değerlendirme sürecindedir. Bu nedenle bordrolu çalışanlar bankalardan kredi alabilirler ancak bankalar talep ettikleri miktar ve vadelerde kredi kullanımı yapmayabilirler. Kendi risk analizlerini yaparak belirledikleri miktarlarda borçlanmaya müsaade edebilirler.

Kamu Sektöründe Çalışıyor Olmanız Önemli

Bankacılık sektöründe en güvenli müşterilerin başında memurlar gelir. Kamuya hizmet eden kişiler sürekli çalışanlardır, işten ayrılma ve maaşlarının kesilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle en düzenli ödemeler hep memurlar tarafından yapılır. Aynı zamanda memurların kefillikleri de son derece önemlidir. Birçok kredi dosyasında krediyi onaylamak için memur kefil talep edilebilir.

Memurların maaşları devlet güvencesindedir. Her ay düzenli olarak aynı tarihte kişilerin hesabına yatırılır. Bu nedenle memurlar bankalardan rahatlıkla kredi kullanabilirler.

Emekliler Kolaylıkla Kredi Alabilirler

Aynı memurlar gibi emeklilerde bankaların en güvenli müşteri tanımında yer alırlar. İster özel sektör emeklisi olsun, ister kamu emeklisi olsun, her şartta maaşları devlet güvencesindedir. Emekliler maaş ödemelerini aylık ya da üç aylık olarak alabilirler. Her ne şartta olursa olsun maaş tarihleri bellidir ve aksama söz konusu değildir. Bu nedenle kredi kullanmak istediklerinde bankalar tarafından hep sıcak karşılanır.

Burada olan tek dezavantaj emekli maaş rakamları biraz düşüktür. Kredi kullanımında bu önemli bir detaydır. Emekliler talep ettikleri rakamlarda kredi kullanımı yapamayabilirler.

Eğer Bir Vergi Levhanız Varsa Kredi Kullanabilirsiniz

Küçük bir işletme sahibi iseniz bankalardan iki şekilde kredi kullanımı yapabilirsiniz. Hem bireysel olarak kendi adınıza, hem de firmanız adına kredi kullanabilirsiniz. Firma adına kullandırılan kredilerde kredi miktarları daha yüksek olabilir. Bu sizin banka müşteri temsilcisi ile birlikte vermeniz gereken bir karardır. İhtiyacınıza en uygun hangi kredi olur ve uygun faiz oranı hangi kredidedir, bu belirlemeleri yaptıktan sonra kredi kullanılabilir.

Kimler Kredi Kullanabilir ?

Kara Listede Olanlar Kredi Kullanamazlar

Merkez bankası tarafında oluşturulan bir kara liste vardır. Bu kara listede bankacılık puanı düşük olan kişiler yer almaktadır. Bankacılık puanı bankaya borçlanan kişilerin ödeme düzenlemesine göre yapılan bir puanlama sistemidir. Kullanılan krediler ve kullanılan kredi kartları zamanında, eksiksiz ve düzenli olarak ödeniyorsa bankacılık puanı yüksek çıkacaktır. Ancak ödemeler sürekli aksıyor ve tam yapılmıyorsa skorlamada puanlar düşük çıkar. Bu durumda belirli bir limitin altında puanı olan kişilere her e şartta olursa olsun bankalar kredi kullandırmaz.

Devlete Borcunuz Varsa Banka Kredisi Kullanamazsınız

Eğer devletin herhangi bir kurumuna borcunuz varsa bankalar size kredi vermeyecektir. Maliyeye olan bir vergi borcu veya sosyal güvenlik kurumuna olan bir prim borcu banka araştırma sürecinde incelenmektedir. Bu tür borçlar ödenmediği sürece bankalar devlete borçlu olan müşterilerine sıcak bakmamaktadır. Bu tür devlet borçları kapatılmadan bankalarda yer alan kredi başvuru dosyalarınız olumlu sonuçlanmayacaktır.  

İcra Takibinde Olanlar Kredi Kullanamazlar

Devlete olan borcunuzdan dolayı, bankalara olan borcunuzdan dolayı veya şahsi borçlarınızdan dolayı icra takibine düşebilirsiniz. Her ne şartta olursa olsun icraya düşmüş olan dosyalarınız aracılığı ile banka hesaplarınıza bloke gelebilir. Veya maaşlı bir çalışansanız maaşlarınıza icra konularak buradan borçlu olduğunuz dosyalara kesinti yapılabilir. Bu süreçler banka nezdinde yapılır ve bakalar bu tür hareketlerinizden haberdar olur. Hesaplarınızda bu tür bir uygulama söz konusu olursa bu kredi başvurularınızı da etkileyecektir. İcraya düşmüş borçlarınız varsa, bankalar bu icra işlemleri son bulmadan kredi başvurunuza onay vermeyecektir. Her ne şartta başvuru yapmış olursanız olun, olumlu bir etki yaratamazsınız.

Kimler Kredi Kullanabilir ?

Mevcut Borç Durumunuz Çok Önemli

Her ay düzenli olarak kredi kartlarınızı ve kredilerinizi ödüyor olabilirsiniz. Banka skorlamalarında puanınız oldukça yüksek olabilir. Bir memur veya emekli gibi en güvenilir müşteri pozisyonunda olabilirsiniz. Yine memur veya emekliden bir kefilde getirebilirsiniz. Ancak eğer mevcut kredi kartı ve kredi borçlarınız gelirinize oranla yüksekse bankalardan kredi kullanmazsınız. Bankalar kredi onayınızı verirken tüm bankalara olan mevcut borçlarınıza ve sabit gelirinize bakar, bir kıyaslama yapar. Borçlanma oranınız yüksekse yeni bir borçlanmayı kaldıramayacağınız düşünür ve kredi başvurunuzu geri çevirebilir.