• YARIM ALTIN
  3.226,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • £ POUND
  20,7133
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6007
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3167
  % -2,16
 • BITCOIN/TL
  357395,178
  % -1,58
 • BIST 100
  3.179,99
  % 1,05

Kimler konut kredisi alabilir

Kimler konut kredisi alabilir

Kimler konut kredisi alabilir? Konut Kredisi Alabilir miyim?

Her kredide olduğu gibi ev kredisinde de bankaların ilk göz önünde bulundurduğu husus kredi notu olacaktır. Öncelikle konut kredisi başvurusu yapabilmek için kredi siciliniz temiz olmalıdır. Eğer başvuru yapan kişinin sicili bozuk ise kefil gerekecektir. Kefil olan kişininde sicilinin temiz olması gerekmektedir. Sıradaki adım ise size uygun kredi hesaplaması yapılır. Kredi hesaplaması yaparken ev geliriniz doğrultusunda size en uygun taksit aralığı ve vade seçimi yapmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde çekilen konut kredisi tutarının yüksek olması nedeniyle size yüksek faiz oranları yansıyacaktır. Bankadan bankaya değişiklik gösterse de alınan kredinin vade aralığı 360 aya kadar sağlayan bankalar bulunmaktadır. Ayrıca bu kredi türü için yaş aralığı 18 – 65 olması gerekmektedir.

Konut Kredisi Dosya Masrafları Nelerdir?

Sizler için bankaların konut kredisi için gerekli olan dosya masraflarını listeledik. Aşağıdaki listede tüm gider kalemleri yer almaktadır.

Dosya masrafı
Komisyon ücreti
Ekspertiz bedeli
İpotek tahsis bedeli
İpotek fekki bedeli
DASK ücreti
Konut sigortası bedeli
Hayat sigortası ücreti
Ferdi kaza sigortası ücreti
Hesap işletim ve ekstre ücretleri
Bunlara ilave olarak eğer bir erken ödeme gerçekleşirse bunun da cezası vardır. Alınan kredinin erken ödenmesi yada ara ödeme yapılması halinde cezası vardır. Bu ceza oranı en fazla %2 olmaktadır. Bu durum, kredi veren bankanın inisiyatifindedir. Eğer ara ödeme veya erken ödeme yapacaksanız bunu kredi başvurusu yaparken belirtmeniz gerekmektedir. Aksi halde başvuru esnasında imzalanan sözleşmede bunu kabul etmiş sayılırsınız.

en-uygun-konut-kredisi-faizleri-2020

konut kredisi alabilirmiyim,kimler konut kredisi alabilir.

Konut Kredisine Hangi Evler Uygun?

Öncelikle satın almak istediğiniz gayrimenkulün krediye uygun olması gerekmektedir. Bu noktada bankaların belirlediği ve SPK lisansı bulunan bağımsız emlak uzmanları devreye girerler. Birtakım kıstaslara göre evin, uzun vade süresince rehin edilip edilemeyeceğine karar verirler. Ve tabii yine o kriterlere göre eve bir fiyat biçerler. Siz de kredinizi bu fiyatlandırma üzerinden kullanırsınız. Konut kredisi başvurusunda kredilendirme oranı, konut için belirlenen fiyatın en fazla%80’i olabilir. Bu nedenle konut için belirlenen değerin en azından%20’sini nakit olarak ödemeniz gerekir. Peşinatsız konut kredisi kullanımı ise, tıpkı faizsiz ev kredisi kullanımı gibi (bankalar üzerinden) söz konusu değildir. Örnek vermek gerekirse, 100 bin tl’lik değerde bir konut için krediye başvuran kişiye en fazla 80.000 TL kredi verilir. Yine bu oran kişinin aylık geliri, geçmiş ödemeleri, borç durumu, mali durumu, kredi geçmişi, kredi notu gibi kriterlere bakılarak değerlendirilir.

Ekspertiz Evin Değerini Nasıl Belirler?

Ekspertizler bankaya bağlı olarak “yeminli personel” olarak çalışırlar. Ekspertizlerin görevi evin gerçek yaklaşık değerini tespit edip bankaya bildirmek, kredi verilip verilmeyeceğini tespit etmektir. Satın alınacak konutun yaşı, konumu, bulunduğu katı, metrekaresi, iç özellikleri yani gayrimenkul piyasa değerine bakılarak değerleme yapmaktadır. Yine bu işlem bankadan bağımsız olarak yapılmakta olup, yasa gereğince bankalar tarafsız gayrimenkul değerlendirme şirketlerine bu işi yaptırır.

Eksperler banka personeli olarak görülse de aslında bankaya uzaktan hizmet veren kişilerdir. Konutun değerinin belirlemesi yukarıdaki kriterlerin yanı sıra kira getirisi, aynı yerdeki konutların satış fiyatları da etkili olmaktadır. Bunu da herkese vermiyorlar sadece kredi notu yüksek olan yada ipotek edilecek bir gayrimenkul sahibi olan kişilere veriyorlar. Diğer yandan sorumuzun yanıtını verecek olursak %20’lik peşinat için de ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz; Ancak burada da kredi limitiniz ve aylık gelirinize bakılmaktadır. Eğer kredi limitiniz aşıyorsa kredilerden sadece birisini kullanabilirsiniz, yani peşinat için kullanacağınız ihtiyaç kredisi için yasal olarak belirlenen kredi limitini aşmamış olmanız gerekmektedir. Bu konumuzda konut kredisi evin değerinin yüzde kaçını veriyor diye merak edenler için oluşturduk.