• YARIM ALTIN
  3.511,00
  % 0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6473
  % 0,04
 • € EURO
  19,6999
  % 0,01
 • £ POUND
  22,8900
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  2,6801
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,2983
  % 0,46
 • BITCOIN/TL
  321596,713
  % 2,39
 • BIST 100
  4.945,75
  % 1,85

Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir mi ?

Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir mi ?

Bankalar tüketicilere kredi verirken, kredi kullanacak kişiden farklı taleplerde bulunabilir.Kefil,ipotek veya ek gelir gibi ekstra koşullar bankalar tarafından istenmektedir.Siz başka birine kefil olabilirsiniz, yada başka biri sizin için kefil olabilir.Bu durumda kefil olan kişi kredi çekebilir mi ?bu sorunun cevabını bilikte inceleyelim.

 

Kefil olan kişi kredi çekebilir mi ? Bunu siz kendiniz içinde merak edebilirsiniz, yada sizin için kefil olan biri için de merak edebilirsiniz.Durumun önemini kavramak ve buna göre hareket etmek önemlidir.

 

Kredi İçin Kefil Oldum Kredi Çekebilirmiyim

Kefil oldunuz, bankaların size kredi verip vermeyeceğini merak ediyorsunuz.Kefil olduğunuz kişi ödemelerini düzenli yapar ise kredi çekme durumunuz olabilir.Bu birazda kefil olduğunuz borcun kalan kısmına da bağlı diyebiliriz.Kefil olduğunuz zaman bu bilgi KKB tarafından kayıt altına alınmaktadır.Siz bankaya kredi çekmeye gittiğinizde, banka sizin kefil olduğunuz borcun kalan miktarına ve ödeme alışkanlıklarına bakar.Ödemeler zamanında ve düzenli yapılmış ise ve borç miktarı az ise kredi alma imkanınız olabilir.Bu durumda   kredi kullanabilmeniz, yinede bankanın inisiyatifindedir. 

 

Düşük kredi notuna kredi veren bankalar konusunu mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.Burada yer alan bankaların kredi verme şartları diğerlerine göre daha kolaydır.

 

Kefil Oldum Mağdurum, Nasıl Kurtulurum ?

Eğer bir kişi için kefil olduysanız, sizde risk altındasınız demektir.Banka ürünleri için kefil olmak ne anlama geliyor bunu tam anlamak gerekiyor.Bankalar tüketicilerin kredi notunu yada gelirini yeterli bulmadığı durumlarda verdiği kredinin geri ödemesini güvence altına almak için kefil istiyor.Bir kişiden kefil isteniyorsa zaten daha önceki ödemelerinde sorun yaşadığı için kredi notu yetersizdir, yada çekmek istediği tutar yüksektir,aylık geliri yetersizdir.Yani iki seçenekte bu şartlarda kredi kullanacak kişi risk taşıyor.Bu yüzden banka ürünleri için kefil olurken 2 defa düşünmenizi tavsiye ederiz.Kefil olan bir kişi mevcut kredi borcu bittiği zaman bu durumdan kurtulabilir.Kefil olduğunuz kişi kredi borcunu ödemez ise, ve sizin için yasal takip süreci başlarsa, sizinde siciliniz bozulur.Bu yüzden kefil olmanın risklerini iyi kavramalı ve ona göre hareket etmelidir.

 

Kefil olmak demek , sicilinizi ve paranızı riske atmak demektir.Kefil olduğunuzda, kefil olan kişi borcunu ödemez ise bu süreç sizin aleyhinize işler ve kredi siciliniz olumsuz etkilenir.Bu durumda bankadan kredi çekemezsiniz.Kefil olduğunuz kişi kredi borçlarını sürekli  geciktiriyor ise bu hem o kişinin hemde sizin kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.

 

Kefil oldunuz ve eve haciz gelir mi ? merak ediyorsunuz.Bu konular finansal konulardan daha çok hukuksal bilgi gerektirmektedir.Bu yüzden konu ile ilgili uzman kişilerin bilgisi gereklidir. Kefil olan kişinin maaşına haciz gelir mi ? bağlantısına tıklayarak, gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR:

Kredi Başvurum Neden Onaylanmıyor

Turkcell Kredi Notu Öğrenme

Vodefone kredi notu öğrenme

 

Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi ? ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki YORUMLAR bölümünden bizlere sorabilirsiniz.