• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  470426,359
  % 1,72
 • BIST 100
  %

Güncel Altın Fiyatları Ne Kadar?

Güncel Altın Fiyatları Ne Kadar?

Güncel Altın Fiyatları Ne Kadar?

Altın, günümüzde değerli bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Altın biriktirerek insanlar geleceğini garanti altına almak ve maddi değerinin daha güçlü olmasını isterler. Bundan dolayı bankalarda veya yastık altında insanlar altın birikimi yaparlar. Altının güncel fiyatlarını incelediğimizde uluslararası bazda anlık olarak büyük bir yükselme yaşayıp tekrar düşüşe geçmiş bulunmakta. Türkiye’de gram altın 295 liradan 300 liraya kadar ulaşırken şu anda 297 liradan satılmaktadır. Çeyrek altın 474, yarım altın 946, cumhuriyet altını 1964, reşat altını 1996, 22 ayar bilezik 271, 22 ayar altın 270, 18 ayar altın 216, 14 ayar altın 169 liradır.

Altın Fiyatları Ne Olur?

Son 3 aylık altının genel fiyat değişimini incelediğimizde Türkiye’de 268 lira olan gram altın 304 liraya kadar ulaşmış bulunmaktadır. Şu anda 297 liradan satılan gram altının ileride ne olacağı konusunda kesin bir şey diyemesek bile bu konuda bazı tahminler yürütebiliriz. Altının fiyatları son 1 aydır ciddi bir şekilde dalgalanmaktadır. Yüksek oranda bir değer kazanan altın, hafif bir düşüş ile güçlü değerini korumaktadır. Gelecekte altın fiyatları düşer mi yükselir mi bilemeyiz fakat altın almanızı tavsiye edebiliriz.

Altın Almalı mıyım?

Altın, ekonomi tarihi boyunca insanlar için önemli bir yer edinmiştir. Özellikle yatırım aracı olarak kullanılan altın, düğünlerde ve özel günlerde de sıkça kullanılmaktadır. Son zamanlar döviz kuru ile birlikte küresel çapta altın fiyatlarının artması ile altın almak zorlu bir hale gelmiştir. Bunun sonucunda bazı ilginç olaylar olmuştur. Örneğin bazı esnaflar çeyrek gram altın satarak insanların daha uygun fiyata altın almasını sağlamışlardır. Altın, değerini artırsa da halen önemli bir yatırım aracı olarak görülmektedir.

 

Eğer altına yatırım yapmak istiyorsanız sabırlı olmalısınız. Altın almak sabır işidir. Ancak uzun vadeli kazanabilirsiniz. Altına yatırım yapmak acele işi olanların yatırım aracı değildir. Altının değerinin artması için siyasi durumlar, döviz kurunun yükselmesi, ekonomik olaylar, küresel çapta altının değer kazanması, dünyada meydana gelen olaylar gibi birtakım olayların tetiklemesi lazım. Yani uzun vadede olacak bir iştir. Altın, geleceğinize yatırım yapmak için kullanılması gereken bir yatırım sistemidir.

Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın, değerini koruyan ve gittikçe artan bir değere sahip yatırım aracıdır. Bitcoin kadar olmasa da son 5 yılda dünya çapında büyük bir değer artışı yaşamıştır. Altın alırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır. Bunlardan en önemlisi aldığınız altının gerçek olup olmadığıdır. Bu konuda dikkatli bir şekilde inceleme yapmalısınız. Altının gerçek olup olmadığını anlamalısınız. Bunu en kolay yolla başka bir kuyumcuya göstererek test edebilirsiniz.

Eğer kendinize güveniyorsanız sahte altın ile gerçek altını karşılaştırarak altının gerçek olup olmadığını anlama konusunda kendinizi profesyonel hale getirebilirsiniz. Altının gerçek olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ise altının boyasının çıkıp çıkmadığını kontrol etmektir. Bunun için altını bir yere sertçe sürterek veya boyasını çıkarmak için uğraşarak altının sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer rengi dökülüyorsa veya altın rengi dışında farklı bir renk görünüyorsa altının sahte olma ihtimali yüksek olmak ile birlikte eğer bir yerden satın aldıysanız bu konuda işlem yapmalısınız. Bu noktalara dikkat ederek altın alırken güvenilir yerlerden almalısınız. Bilmediğiniz kuyumculardan veya mağazalardan altın almamanızı veya alırken öncelikle araştırmanızı öneririz.

 

Ayar Altın Arasındaki Farklar Nelerdir?

Belki gram altın alanlardansınız ve 18 ayar altın, 22 ayar altın gibi kavramları duymuşsunuzdur. Ayar altın, altının saflığını gösteren bir ölçümdür. 24 ayar altın en saf halinde iken 9 ayar altın en az altın içeren halidir. 24 ayar gram altın en pahalı fiyata sahip gram altın iken 9 ayar gram altın en ucuz altın olarak karşımıza çıkar. Ayar altın kavramı, altının ne kadar saf olduğunu ve başka maddeler ile karışmadığını gösterir. 24 ayar altın, altının 24/24’ünün yani tamamının altından oluştuğu anlamına gelir. 18 ayar altın ise altının 18/24’ünün altın, kalanının diğer bileşenler olduğunu gösterir. 9 ayar altın ise 9/24 oranın altın içermektedir. Bundan dolayı aralarında fiyat farkı vardır. Altın fiyatları belirlenirken bu oranlar dikkat edilir ve buna göre fiyat etiketi verilir.

 

Altın Neden Değerlidir?

Altının neden değerli olup olmadığını anlamanız için öncelikle altının ne olduğundan bahsetmeliyiz. Altın, “Au” koduna sahip 79 numaralı elementtir. Saf halde yumuşak olduğu için kolay bir şekilde şekli değiştirilebilir. Hava ve sudan sebepler ile etkilenmeyen altın, güçlü bir elementtir. Yıllar geçse bile paslanmaz ve şekli bozulmaz. Bundan dolayı yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Altının değerli olmasının diğer nedenleri doğada az bulunması, ticaretten bu yana kullanılması, dayanıklılığı, uluslararası çapta kullanılması gibi çeşit çeşit sebepleri vardır. En önemlisi de sağlam ve değerli bir yapıda olduğu için piyasalarda en çok kullanılan yatırım araçlarından birisidir.

güncel altın fiyatlari ne kadar

güncel altın fiyatları ne kadar

Altının Kullanım Alanları Nelerdir?

Altın, sadece bir yatırım aracı değildir. Aynı zamanda birçok alanda kullanılan bir elementtir. İlk olarak kaplamada kullanılır. Altın kaplama ürünleri duymuşsunuzdur. Altın kaplama araba, altın kaplama kılıf, altın kaplama eşyalar vs. Bunun dışında altın kağıdını da biliyor olmalısınız. Bu gibi ürünler genellikle zenginler tarafından tercih edilmektedir. Elektronik kartların üretiminde de kullanılan altın, kolay kolay tepkimeye girmediği için tercih edilen bir elementtir. Tabii anakart, CD gibi çeşitli eşyalarda altın olsa bile bu altınlar miligram ile ölçülmektedir. Yani size pek bir gelir sağlamaz. İşlemcinin üzerindeki iğneler de altından yapılmaktadır.

İşlemcinin fiyatının yüksek olmasının bir diğer sebebi de budur. Tabii bu işlemcinin fiyatını artıran küçük bir kısımdır. Uzay ve havacılık alanında da kullanılan altın, astronotların kızılötesi ışınlardan korunmasını sağlamaktadır. Bazı uçaklarda ise buzlanmayı önlemek amacıyla altın kullanılır. İnşaat sektöründe ise bazı camlarda kullanılmaktadır. Bu da güzel görünmesinin dışında ısı yalıtımı sağlamaktadır. Bazı yiyecekler ve içeceklerde de altın vardır. Örneğin altın kağıt satan firmalar, insanların altın yiyebilmesini sağlar. Piyasada yenilebilir altın olarak satılan kağıt şeklindeki altınlar, uygun fiyata alınıp yemeklerin üzerine sos olarak katılmak için bulunmaktadır. Ticaret alanında da parada bir zamanlar altın kullanılıyordu. Altının değerinden sonra altın kullanımı kaldırılarak yerini gümüş ağırlıklı paralara bıraktı. Altınların en çok kullanım alanı kuyumculuktur. Zincir, bilezik, kolye, yüzük gibi çeşitli eşyalar altın olarak satılabilir.

 

Altının Tarihi Nedir?

Altın, tarih boyunca kullanılan bir element olmuştur. Tarihin ilk altın kullanımı para olarak görev yaptı. Milattan önce 3200 yılında dönemin Mısır hükümdarı altın darphanelerde altınları eşit boyda çubuklar haline getirerek altın çubukların para olarak kullanılmasını sağladı. Ticarette ilk kez altın para kullanılmış oldu. Türklerde altın kullanımı, genellikle ticaret ve eşya olarak yer almaktadır. Müslümanlığı kabul eden Türkler, bu zamandan sonra altını genellikle süs eşyası olarak kullanmışlardır. Günümüzde de bu şekilde devam etmektedir. Altın kolye, altın yüzük, altın bilezik, altın kaplama süs eşyaları bunlara örnektir.