• YARIM ALTIN
  3.512,00
  % 0,48
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6515
  % 0,03
 • € EURO
  19,6903
  % 0,00
 • £ POUND
  22,8844
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,6801
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2983
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  321660,116
  % 2,42
 • BIST 100
  4.945,64
  % 1,85

Garanti Bireysel Emeklilik İptal Etme

Garanti Bireysel Emeklilik İptal Etme

 

Garanti Bireysel Emeklilik iptali oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir.İptal işlemlerini birlikte inceleyelim.

Ancak, şunu da göz önünde bulundurmak gerekir ki, iptal durumunda birçok avantajlı durumdan da vazgeçmiş olmak gerekiyor.

 

Bireysel emekliliğin en önemli amacı, refah düzeyini yükseltmektir. Bireysel emeklilik sistemi ile düzenli gelir elde edilen dönemlerde küçük tasarruflar yaparak, düzenli gelirin olmadığı dönemlerde kişinin rahat etmesini sağlamaktır. Tasarruf döneminde yatırım yapma fırsatı da sunan sitem ile bireye özel oluşturulan emeklilik planı ile tasarrufların ne zaman ve nasıl değerlendirileceği tamamen bireye bırakılır. Bu noktada bireysel emeklilik şirketinin sağlayacağı katkı ile tasarrufların değerlendirilmesi noktasında katılımcıya rehberlik ederek birikimlerin değerini arttırmak amaçlanmaktadır.

 

Avantajları göz önünde bulundurulduğunda bireysel emeklilik iptali doğru bir karar olmasa da bazı katılımcılar tarafından tercih edilmektedir. Bireysel emeklilik sistemine her kesimden 18 yaşını doldurmuş olan herkes katılabilmektedir. Bireysel emeklilik sistemine ne kadar erken yaşta giriş yapılır ise katılımcıların geleceklerine yön vermesi de daha kolaylaşmış olacaktır. Birikimlere ne kadar erken başlanırsa, geleceğe yapılan yatırımlar da bir o kadar avantajlı olabilmektedir. Bireysel emeklilik sisteminde yapılan yatırımlar kişilerin kendi bütçelerine göre yapılmaktadır. Ayrıca, %25 devlet desteği de göz önüne alındığında kazanımların ne kadar büyük olacağı görülmektedir. Otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi 2017 yılından itibaren yürürlüğe girmiş ve 45 yaş altı tüm çalışanları kapsamaktadır. Bu sistemde cayma hakkına sahip olan çalışanlar isterlerse sistemden çıkabilmektedirler.

 

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Para İadesi

Otomatik bireysel emeklilik sisteminde çalışanlar ilk iki ay içinde sistemden çıkabilmektedirler. Garanti Bireysel emeklilik iptali sonrası, o ana kadar ki ödenen tüm katkı payları ve varsa bunların yatırım gelirleri başvurudan sonraki 10 gün içinde ödenmektedir. Sistemden çıkma ile devlet katkısının ödenmesi arasındaki ilişki de şöyledir;

 • Sistemde 3 yıldan az kalan çalışanlar cayma haklarını kullandıklarında devlet katkısından faydalanamamaktadırlar.
 • 3-6 yıl arasında sistemden çıkanlar, devlet katkısının % 15’ini,
 • 6-10 yıl arasında sistemden çıkanlar, devlet katkısının % 35’ini,
 • 10 yılı tamamlayanlar ise % 60’ını alabilmektedirler.

Cayma hakkını kullanmayan çalışanlara ise devlet bir defaya mahsus olmak üzere 1.000 TL ek katkı sağlamaktadır. İşverenin iflası sonrasında, çalışanların birikimleri fonda olduğu için herhangi bir şekilde kayba uğramaz.

 

Garanti Bireysel Emeklilik İptal İşlemleri

Garanti Bireysel Emeklilik iptali yapılırken, katılımcılar hak kayıpları konusunda net bir şekilde bilgilendirilmektedir. Katılımcılar halen bireysel emeklilik iptali konusunda ısrarcı ise gerekli olan formlar doldurularak işlemler gerçekleştirilir. İptal işlemleri sırasında aşağıdaki bilgilendirmeler yapılmaktadır;

 

 • Sistemden 10 yıl önce çıkılması durumunda % 15,
 • 10 yılı doldurarak ancak 56 yaş öncesi çıkılması halinde % 10,
 • 10 yılı doldurup, 56 yaşını tamamlayarak sistemden çıkılması halinde % 5 oranında gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.

 

Son olarak katılımcıların sistemde birden fazla emeklilik sözleşmesi varsa, sistemden ayrılmadan önce bu sözleşmeler ile ilgili bilgiler ve emeklilik hakkının kazanılıp kazanılmadığı ilgili şirketlerden sorulmalıdır. En az bir sözleşmeden emeklilik hakkı kazanılmış ise, tüm diğer sözleşmelerden de emeklilik hakkı kazanılmış olur.

 

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Nereden Yapılır?

Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyenler bunu ilgili sigorta şirketi vasıtasıyla gerçekleştirebilmektedirler. Garanti Bireysel Emeklilik iptali için iki farklı yöntem uygulanabilir. Birincisi, Garanti Bankası şubeleri aracılığı ile cayma hakkı kullanılabilir. Bunun için en yakın şubeye giderek, hazır matbu bireysel emeklilik iptal dilekçesini temin ederek, gerekli yerleri doldurmaları halinde iptal işlemleri başlatılır. İptal işlemi gerçekleştikten sonra sistemdeki para, maaşın yattığı hesaba aktarılır. İkinci yöntem ise, Garanti Emeklilik çağrı merkezi aracılığı ile yapılan işlemlerdir. Sistem üzerinden sesli yanıt sistemi ile BES iptali kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun için Garanti Emeklilik çağrı merkezi numarası olan 444 0 336 numarayı 10.00 ile 17.00 saatleri arasında arayarak iptal başvurusu yapılabilir. İptal başvurusu iletildikten sonra kısa bir süre içinde hesaptaki para, kesinti yapılan maaşın yattığı hesaba yatırılır.