• YARIM ALTIN
  3.508,00
  % 0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6408
  % 0,01
 • € EURO
  19,7415
  % 0,16
 • £ POUND
  22,8896
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,6799
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,2967
  % -0,08
 • BITCOIN/TL
  320998,233
  % 2,36
 • BIST 100
  4.855,92
  % 0,60

En Uygun Kredi Veren Banka Hangisi Şartları Neler

En Uygun Kredi Veren Banka Hangisi Şartları Neler

En Uygun kredi veren bankalar tüketiciler tarafından en çok tercih edilen bankalardır.Kredi  şartları ve 2019 faiz oranları neler,detaylara birlikte göz atalım.

 

Bankalar kendi arasında da sürekli  rekabet içerisinde olduğu için faiz oranları sürekli değişmektedir.Ayrıca dönem dönem kredi kampanyaları ve faiz indirimleri de yapmaktadır.Tüketiciler bu yüzden güncel olarak en uygun kredi veren banka hangisi araştırmaktadır.Her bankanın verdiği krediyi tercih etme seçeneğimiz kredi notuna ve aylık gelirimize bağlıdır.

 

 

En Uygun Kredi Hangi Bankada

Aşağıda bankaların faiz oranları, 36 aylık faizler baz alınarak, en düşük faizden, yüksek faize  doğru sıralanmıştır.Bankaların faiz oranlarını kendi  resmi sitesinden incelemek için listede yer bankaların ”incele” yazısına tıklamanız yeterli olacaktır.En sağlık faiz araştırması bankaların kendi sitesinden olur.Bankaların faiz oranlarını inceledikten sonra aşağıda cebinize yansıyacak detaylara da mutlaka göz atmalısınız.

 

Bankalar 12 Ay Faizi 24 Ay Faizi 36 Ay Faizi
Ziraat Bankası %1,53  %1,53  %1,53
Halkbank %1,53 %1,53 %1,53  
VakıfBank %1,55 %1,55  %1,55
CEPTETEB %1,65 %1,65  %1,65
ICBC % 2,25 %2,05  %1,77
İNGBank %2,04  %1,99 %1,84
QNB Finansbank %1,99  %1,99  %1,89   
Yapı Kredi %2,10  %2,10  %2,04
Akbank %2,20  %2,16 %2,14 
Enpara.com %2,19 %2,17 %2,15 
HSBC %2,29 %2,15 %2,15
Garanti %2,25 %2,25 %2,19 

İş Bankası

%2,20

%2,20

%2,20

 

 

 En uygun kredi veren banka konusunu inceledikten sonra Borç kapatma kredisi  konusuna da mutlaka bakmanızı öneririm.Birden fazla bankadaki borçlarınızı tek çatı altında toplayarak ödeyebilirsiniz.

 

 En Uygun Kredi Nasıl Alınır ?


Bankalar rekabet içerisinde olduğu sürece kredi faizleri sürekli değişecektir.Bu nedenle güncel faiz oranlarına ve kampanyalara göre hareket etmek büyük önem taşımaktadır.Bu konuda Kapsamlı bir bilgi sahibi olmanız kredi çekerken sağlıklı karar vermenizi sağlayacak ve bu durum cebinize olumlu yansıyacaktır.

 

Kredi çekmeye karar verdiyseniz çekmek istediğiniz kredi türlerini tanımanızda fayda vardır.Kredi çeşitleri neden önemlidir? Bankalar, tüketicilere kredi verirken çeşitli kampanyalar yapmaktadır.Bu kampanyalar kredi çeşitlerine göre değişebilmektedir.Örnek; ‘’Bayram kredisi’’ birçok banka tarafından düzenlenen kampanyadan biridir.Bankalar,Ramazan ve Kurban bayramlarında özel faiz oranları ile Bayram kredisi kampanyası düzenlemektedir.Normal ihtiyaç kredisi çekmek yerine düşük faizli özel kampanyadan yararlanmak her tüketicinin tercihi olacaktır.

 

Bankalar tüketicilere 3 ana kategoride kredi vermektedir.

 

 • İhtiyaç

 

 • Konut ( Mortgage )

 

 • Taşıt

 

Bu kredilerden konut ve taşıt kredilerinin kapsadığı alanlar kısıtlı iken,İhtiyaç kredisi altında birçok kredi çeşidi bulunmaktadır.

 

İhtiyaç kredisi Çeşitleri

 

 • Sağlık Kredisi ( Sağlık harcamaları için kullanılan kredi türüdür. )

 

 • Bayram Kredisi ( Bayramlarda tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılaması için verilen kredidir. )

 

 • Düğün Kredisi ( Evlenecek olan çiftlerin düğün masraflarını karşılamasına yönelik düzenlenen kredi türüdür. )

 

 • Eğitim Kredisi ( Ailenin yada öğrencinin kendisi eğitim giderlerini karşılaması için verilen kredi türüdür. )

 

 • Tatil Kredisi ( Tüketicilerin tatil giderlerini karşılayabilmesi için düzenlenen kredi çeşididir. )

 

 • Alışveriş Kredisi ( Telefon vb ürün alınırken kullanılan kredi türü )

 

Konut Kredisi Çeşitleri

 

Konut kredisinde, ihtiyaç kredisinde olduğu gibi kredi çeşitleri bulunmamaktadır.

 

 • Konut kredisi  ( konut alımında kullanılan kredi türüdür. )

 

Taşıt Kredisi Çeşitleri

 

Taşıt kredisinde 2 farklı kredi türü vardır.Bunlar 0 km araç kredisi ve 2.el araç kredisidir.

 • 0 Km Araç Kredisi ( Sıfır model araç alırken kullanılan taşıt kredisidir. )

 

 • 2.El Araç Kredisi ( 2.El araç alırken verilen kredi türüdür.Genellikle tüketiciler 2.el araç alırken ihtiyaç kredisi kullanmaktadır. )

 

   En Kolay Kredi Veren Bankalar konusunu  incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.Kredi çekerken gelir belgesi,kefil gibi koşullar artık tarihe karışıyor.

 

Kredi Çekerken Alınan Masraflar

 

En uygun krediyi çekmeye karar vermek için kredi faiz oranlarını bilmek de bazen yeterli olmayabilir.Kredi faiz oranları düşük faizli krediyi bulmak için önemlidir.Fakat tercih edeceğiniz kredinin size maliyetini sadece kredi faiz oranı belirlemez.Bankanın kredi çekerken sizden aldığı masraflar da kredinin size maliyetinde büyük rol oynar.

 

Kredi Dosya Masrafı ( Kredi tutarının en fazla binde 5’i oranında belirlenen kredi masrafıdır.

Örnek; 10.000 TL’lik bir ihtiyaç kredisinde en fazla 50 TL dosya masrafı olabilir)

 

Sigorta Masrafları ( Kredi çekerken banka kredi türüne göre tüketiciler farklı sigorta türleri karşı karşıya kalabilir..Konut kredisi çekmek isteyen tüketiciler DASK ,konut sigortası ve hayat sigortası ile karşı karşıya gelebilir..Aynı şekilde taşıt kredilerinde de Kasko,zorunlu trafik sigortası ve yine hayat sigortası yapılmaktadır.İhtiyaç kredilerinde ise sadece hayat sigortası yapılmak istenmektedir.Bu sigortalar arasında sadece hayat sigortasının zorunluluğu yoktur.Fakat bankalar verdikleri parayı sigorta ile garanti altına almak için şart koymaktadır.Size birşey olması durumunda banka parayı sigorta şirketinden temin etmektedir.İhtiyaç kredisinde 50 – 100 TL arasında Konut kredisinde 500 – 800 TL arasında taşıt kredisinde ise 100 ile 400 TL arasında hayat sigortası ücreti alınmaktadır.

 

İpotek Masrafları ( İpotek gösterilerek çekilen kredilerde bulunan masraflardır.İpotek edilen tutara göre tapu harcı için binde 3,96 oranında masraf kesilirken damga vergisi içinde binde 8,25 oranında masraf tüketiciden alınmaktadır. )

 

Ekspertiz masrafları ( Bankalar ipotek gösterilerek çekilen kredilerde ipoteğin değerini belirlerken ekspertiz raporu istemektedir.Ekspertiz gayrimenkulün değerini belirlemek için ücret talep etmektedir.Bu ücret de yine kredi çeken tüketiciye yansıtılmaktadır.Ekspertiz ücretleri 400 ile 4500 TL arasında değişmektedir.

 

Bazı bankalar krediyi daha cazip hale getirmek için masrafsız kredi kampanyası yapmaktadır.Bu bilgileri bilmeniz bu gibi fırsatları değerlendirmeniz için size ışık tutacaktır.Özellikle konut kredisi çekerken bankaların ekspertiz ücretlerini araştırıp

 

En Az Faizli Kredi 

 

En uygun krediyi  hangi bankadan alabilirim? Buna karar verirken, güncel faiz oranları en önemli etkendir.Bankaların kredi faiz oranları arasında uçurumlar olmaktadır.Bu yüzden kredi çekerken bankaların kredi faizlerini karşılaştırmak ve düşük faizli kredileri, öncelikli olarak tercih etmek gerekmektedir.Bankaların faiz oranlarını karşılaştırmak için internet üzerinde kredi hesaplama siteleri mevcut.Burada karşılaştırma yapabilirsiniz.Ama bizim sizlere tavsiyemiz bankaların kendi kredi hesaplama sistemlerini kullanmanız olacaktır.Her bankanın kendine ait kredi hesaplama sistemi mevcut.Bunları tek tek kullanarak faiz oranlarını karşılaştırmanız daha sağlıklı olacaktır.Bankaları karşılaştırırken aynı kredi türünü, tutarı ve vadeyi seçmelisiniz.Kredi notunuz yüksek ise faizi en düşük bankadan kredi çekme imkanınız olur.

 

En Az Faizli Krediyi Çekebilmek İçin Kredi Notu Çok Önemli

 

Çekmek istediğiniz kredi türü belli ise, bankaların faiz oranlarını karşılaştırıp hangi bankadan kredi çekeceğinize de karar verdiniz.Peki bankanın tüketicilerden istediği koşullar sizde ne kadar iyi durumda bunu da bilmeniz gerekmektedir.Bankanın en önemli kriteri kredi notu’dur.Eğer kredi notunuz yeterli değilse zaten bütün çabanız boşunadır.Araştırıp bulduğunuz krediyi çekebilmeniz için o bankanın koşullarını taşımalısınız.Yani kredi notunuz iyi olmalıdır.Bazı bankalar kredi notu yüksek kişilere özel düşük kredi faizi uygulamaktadır.Aynı şekilde kredi notu düşük tüketicilere ise daha yüksek faizli kredi vermektedir.Kredi notu kriterini göz önünde bulundurarak kredi çekeceğiniz bankaya alternatif 3,4 banka daha belirlemeniz de fayda vardır. A bankası koşullarınız yeterli bulmaz iken B bankası koşullarınızı yeterli bulabilir ve kredinizi onaylayabilir.Özellikle kredi faizi yüksek bankalar daha az tercih edildiği için kredi verirken koşulları diğer bankalara göre daha esnek tutmaktadır.Bu tür kredi tercihinizin cebinize olumsuz yansıyacağını unutmayın.Kredi notu 1500 üzerinde olan kişiler birçok bankadan kredi çekebilmektedir.Kredi notunuzu öğrenerek durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

 

Benzer Konular: 

Öğrenciye kredi veren bankalar

Faturalı hatta kredi

Gelir Belgesiz Kredi