• YARIM ALTIN
  3.515,00
  % 0,56
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6490
  % 0,04
 • € EURO
  19,6593
  % -0,16
 • £ POUND
  22,8725
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  2,6802
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2981
  % 0,39
 • BITCOIN/TL
  319452,326
  % 1,65
 • BIST 100
  4.933,85
  % 1,60

Dövize Yatırım Yapmak

Dövize Yatırım Yapmak

Dövize Yatırım Yapmak

Dövize Yatrırım Yapmak pek çok kişinin güvendiği bir yöntem olmakla birlikte, Günümüzün en aktif yatırım araçlarından biri de döviz yatırımıdır. Özellikle Türkiye’de ki dalgalanmalar döviz de ki işlem hacmini ciddi seviyelere yükseltmiştir. Öyle ki %50’nin üzerinde yabancı para fonu bulunmaktadır. Bu durumda olan ülkelerin dövizle mücadele etmesi oldukça zor bir süreçtir.

Aktif olarak yatırım yapan insanlar bazı teknikleri uzun vade de analiz ettikleri takdirde paralarını dövize yatırır ve bu işten kazançla çıkarlar. Günümüzde pasif yatırımcı dediğimiz kavram da tekrardan artmaya başladı. Bunun ilk nedeni dövizde ki ani değişimlerden kaynaklanmakta. Bunun sonucunda da bilinçsiz yatırımlar ve zararlı yatırımların ciddi seviye de artış yaşadığı görülmekte.

Dövize yatırım yapmak için bazı kriterleri ve zamanı iyi değerlendirmelisiniz. Yatırım işinin uzun vadeli olduğunu asla unutmamalısınız. Diğer yatırım araçlarına göre çok daha uzun vade de getirisi olan bu yatırım sistemi de paranızı zararla da olsa bir kısmını almanızı sağlamakta. Yatırdığınız paranın anlık döviz kuruna göre elinize geçmesi ve ardından geçen süreçte arttıysa kâr azaldıysa zarar ettiğinizi gösteren bir yatırım aracıdır.

Döviz yatırımı yapan kişilerin mutlaka dış etkenleri takip etmesi gerekmektedir. Döviz yatırımı gibi araçlara dış ve iç etkenlerin ciddi yön verdiği hatta bazı haberleri bile piyasanın yönün değiştireceği bir gerçektedir . Yıllardır örneklerini gösteren bu olaylar sonucunda döviz de anormal değerlerin göründüğü biliniyor.

Döviz yatırımına başlayan bir kişiyseniz ilk olarak en yüksek dövize asla gitmemeniz yönündedir. Çünkü en yüksek değere sahip döviz satın almak sizleri ciddi zarara uğratabilir.

Fakat bu yazıya göre en düşük dövizi de almamanız gerekiyor bu da sizlere uzun vadeler geçse bile elinize para geçirmez. Öncelikle aktif olarak işlem alan ve teknikleri konusunda geniş bir potansiyeli olan döviz kurlarını incelemelisiniz. Döviz kurlarının her an değişebileceğini unutmamalısınız.

Teknik Analiz Yapın

Borsa da olduğu gibi döviz kurlarında da özel bir teknik analiz programı vardır. Saniyelik bile değişim gösteren pasif teknikleri bulunan bu sistemde odak noktaları iyi tespit etmek gerekir. Dip seviyeyi doğru bir şekilde tespit ettiğiniz takdirde elinizde ki kâr artışını da hesaplamanız mümkündür.

Dövizde Pozisyon Açmak

Mutlaka akşamları uyumadan önce pozisyon açmalısınız. Short denilen kısa vadeli pozisyonları siz uyanana kadar bekletmelisiniz. Bu pozisyonlar sizlerin gece yaşanabilmesi muhtemel artış ve düşüşlerin sınırlandırılmasına sebep olmakta. Yani sizin takibi bıraktığınız süreçte sert bir düşüş yaşayan döviz olması halinde sizin belirlediğiniz short fiyatından satış yapacaktır. Bu da ortalama %10 zarar yerine %2-4 aralığında zarar almanıza neden olacaktır.

Döviz Hacmi

Önemli faktörlerden bir diğeri ise hacimli yatırımlardır. Yeni bir yatırımcı iseniz asla hızlı ve yüklü bir yatırım yapmamalısınız. Daha çok 10 bin ve altı dediğimiz yeni yatırımcılar adına oluşturulan tekliflere katılmalısınız. Bunun sonucun da zarar ettiğiniz halde bile sizlere ciddi bir yük binmemiş olur. Yatırım konusunda sürükleyici olmak da çok önemlidir. Anlık heves ile yapılan yatırımlar ve bunun sonucunda oluşan zararları emin olun kurtarmanız mümkün değildir. Çünkü yatırımcıların en büyük etkenlerinden biri de yatırımlarının sürükleyici olmasıdır.

Kısa vadeli Döviz Yatırımı

Anlık alınan haberler ve dış etkenlere bakılarak yapılan bu döviz yatırımları da kısa vade de zararsız sonuçlar getirmektedir. Kar elde edemediğiniz de bile nötr seviyede kalacağınız bu yatırımlar da risk olanağı oldukça azdır. Amaç istatistik günleri , haberler gibi birçok etkenin dövizin yönünü değiştirmesiyle ortaya çıkan yükselişten kazanç elde etmektedir . Bu sistemi çok daha az yatırımcı kullanmaktadır. Uzun vadeli yatırımcıların bir kısmı ise aynı anda 2 farklı pozisyon açıp bu işlemden kazanç elde etmekte