• YARIM ALTIN
  3.226,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • £ POUND
  20,7133
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6007
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3167
  % -2,16
 • BITCOIN/TL
  357931,729
  % -1,52
 • BIST 100
  3.179,99
  % 1,05

Döviz Nedir

Döviz Nedir

Döviz Nedir?

Ülkeler arası ödemelerde kullanılabilinen yabancı para birimi ülkemizde döviz olarak adlandırılır. Birçok faktör döviz kurunu etkiler. Bu faktörlerden önde gelenleri saymak gerekirse:

1) Siyaset

2) Enflasyon

3) Dış Ticaret

Ülkeler arasında yapılan siyasi anlaşmazlıklar ve yaptırımlar iki taraf içinde finansal anlamda kötü sonuçlar doğurabilir. Anlaşmazlıklar doğrultusunda enflasyonun yükselmesine ve para biriminin değer kaybetmesine neden olacaktır. Diğer bir etken ise dış ticarettir. Döviz ülkeler arası dış ticaret ilişkisine göre yükselir ve düşer. Ülkenize ne kadar çok döviz girerse paranız o kadar değer kaybeder ve ne kadar kendi ülke paranızı dış ticarette kullanırsanız o kadar çok değer kazanır. Örnek vermek gerekirse Türk Lirası ile ABD’deki bir firma veya şirketle yaptığınız ticarette ödeme olarak Türk Lirası kullandığınızı varsayalım burada TL değer kazanmaktadır. Döviz mal gibidir alınıp satılır ve alım satım hacmine göre ülke paraları değer kazanır.

Canlı Döviz Kuru, Dolar Ne Kadar Oldu? Euro Ne Kadar Oldu?

Döviz alış satış fiyatları anlık olarak değişmektedir bu yüzden sitemizdeki döviz kurları hareketleri devamlı güncel tutulmaktadır. Dövizdeki son durumu sitemizde günlük olarak gözlemleyebilir ve döviz endeksindeki iniş – çıkış grafiklerini takip edebilirsiniz. Döviz alıp paranızı değerlendirmek istiyorsanız fakat tecrübesiz olduğunuzu düşünüyorsanız korkmayın bu işleri yıllarca gözlemleyen uzmanların yorumlarını sizlerle paylaşıyoruz. Uzmanların döviz kurları üzerindeki önerilerini takip etmeniz yatırım yapmadan önce döviz kurundaki beklentiler hakkında bilgi sahibi olmanıza olanak sağlayacaktır. Bu doğrultuda piyasa eğilimlerine göre döviz al sat yaparak paranıza değer katabilirsiniz. Elinizde bulunan döviz varsa Döviz Çevirici hesaplama aracımızla diğer para birimleri karşısındaki değerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca sitemizde euro, dolar, sterlin ve birçok döviz çeşidini günlük haftalık ve aylık grafik verilerine üzerine tıklayarak görebilirsiniz.

Döviz Çevirici

Uzmanların Dolar Yorumu

Uzmanların Euro Yorumu

Uzmanların Altın Yorumu

Dolar Grafik

Euro grafiği

Sterlin Grafik

Altın Grafik

Döviz Alıp Satarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok kişi araştırma yapmadan ve bilgi edinmeden dövize yatırım yapmaktadır. Bu işe girişmeden önce uzmanların döviziniz için şuan ki durumu, gelecekteki konumu hakkında yaptığı yorumlar dikkate alınmalıdır. Asla ani kur yükselmelerinde dövize girilmemelidir. Çünkü piyasalarda kimi zaman çalkalanmalar olmaktadır. Bu süre zarfında kurun en düşük seviyelere inmesini beklemelisiniz. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise yatırımınızın uzun vadeli olmasıdır. Demin de söylediğimiz gibi ani çalkalanmalar olduğunda kur alış fiyatı altına düşerse eğer endişeye kapılıp dövizinizi bozdurmak zararınıza olacaktır. Çok büyük bir olay olmadıysa beklediğiniz takdirde kur tekrardan eski değerlerine geri dönecektir. Ani kur yükselişinde yatırım yapılmaması gerektiği gibi ani düşüşlerde de dövizinizi bozmamalısınız. Uzun vadeli yapılan döviz yatırımları aksi bir durum olmadığı sürece karlı çıkmanızı sağlayacaktır.