• YARIM ALTIN
  3.508,00
  % 0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6535
  % 0,06
 • € EURO
  19,7266
  % 0,15
 • £ POUND
  22,8677
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  2,6847
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,2993
  % 0,79
 • BITCOIN/TL
  321403,645
  % 2,49
 • BIST 100
  4.903,37
  % 0,98

CVV Kodu Nedir? Nerede Yazar Tüm Detaylar

CVV Kodu Nedir? Nerede Yazar Tüm Detaylar

CVV Kodu nedir? Nerede yazar Tüm Detaylar? gibi soruların cevabını internetten aramaktayız.CVV kodu ile ilgili sorularınızın cevabı bu konuda birlikte inceleyim.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından tüm bankalara ait kredi kartı ve banka kartları internet alışverişine kapalıdır. Yalnızca müşterilerin izin verdiği kartlar internet alışverişine açılmıştır. Fakat bunda da bazı güvenlik önlemleri alınmaktadır. Bu güvenlik önlemlerinden en önemlisi de CVV kodudur. Bu tamamen kartınızın kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmaması için alınan bir önlemdir.

CVV Kodu Nedir? Nerede Yazar Tüm Detaylar

Öyle ki internet şubenizden yapacağınız ödeme işlemlerin de dahi son kullanma tarihi ve cvv kodu sizden istenmektedir. Kelime anlamı olarak ise CVV Card Validation Value kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe olarak ise, Kart Doğrulama Değeri anlamına gelmektedir. Master Card için CVC, American Express için ise CID olarak da adlandırılmaktadır.

CVV Kodu haricinde internette alışveriş için bir başka güvenlik önlemi de SMS uygulamasıdır. Alışveriş sırasında kart bilgilerinizi girdikten hemen sonra cep telefonunuza bir kod gelmektedir. Bu kod ile alışveriş tamamlanmaktadır. Bu nedenle cep telefonunuzun güncel olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Cep telefonunuz güncel değil ise, en yakın şubeye giderek cep telefonunuzu güncelleyebilirsiniz.

CVV Kodu Nedir? Nerede Yazar Tüm Detaylar

CVV Kodu Nerede

Bankalara ait tüm kredi kartlarında, hatta son zamanlardaki banka kartlarında CVV Kodu bulunmaktadır. CVV Kodu Nerede Yazar? CVV kodu kartınızın arka yüzünde yer almaktadır. Arka yüz de satır şeklinde olan alan da bazı bankalar için 3 hane, bazı bankalar için ise daha fazla rakam yazabilir. Bu durumda CVV Kodu Hangisi diye merak edebilirsiniz. Çok rakamlı yazan alanda CVV Kodu yalnızca son 3 rakamdır. İnternet alışverişleriniz sırasında güvenlik amacı ile yalnızca bu 3 haneli kodu girmeniz gerekmektedir. 

CVV Kodu Nedir? Nerede Yazar Tüm Detaylar

CVV Kodu Öğrenme

Banka kartları ve kredi kartları zaman zaman cüzdan ya da saklandığı yerde yıpranabilmektedir. Bu yıpranma sonucunda bazı bilgiler silinir. Genel olarak da maalesef ilk silinen bilgilerden bir tanesi CVV Kodudur. Bu nedenle önlem olarak banka kartı ve kredi kartı bilgilerinizi not edebilirsiniz. Tabii ki güvenlik açısından yalnızca sizin ulaşabileceğiniz bir yere not etmelisiniz. Not etmediniz ve CVV kodunuz silindi ise o zaman CVV Kodu Öğrenme işlemi için arayışa girebilirsiniz. CVV kodu olmasa da pos makineleri ile alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz. Fakat internet üzerinden alışveriş yapma imkanınız bu durumda bulunmamaktadır.

CVV Kodu Nedir? Nerede Yazar Tüm Detaylar

Kartınız hangi bankaya ait ise o bankadan yeni bir kart çıkartmanız gerekmektedir. Bu işlemi de banka şubesine giderek ya da internet bankacılığından kayıp ve çalıntı bölümündeki müşteri temsilcileri ile görüşerek yeni bir kart talep edebilirsiniz. Kartınızda CVV Kodu Yok ise de kesinlikle belli sebeplerden silinmiştir. Bu durumda da aynı işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.