• YARIM ALTIN
  3.491,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6452
  % 0,01
 • € EURO
  19,6449
  % 0,07
 • £ POUND
  22,9021
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  2,6539
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3008
  % -0,81
 • BITCOIN/TL
  316479,516
  % -0,26
 • BIST 100
  4.962,97
  % -1,65

Çek Kırdırma Nasıl Olur?

Çek Kırdırma Nasıl Olur?

Çek Kırdırma Nasıl Olur? konusundan önce çekin tanımının yapılması gerekmektedir. Çek, bir bankaya hitaben yazılmakta olan ve Türk Ticaret Kanunu’nda geçen hükümler çerçevesinde düzenlenmiş olan, ödeme emri yerine geçen bir evraktır.

Çek ile ilgili tüm hükümler Türk Ticaret Kanunu’nun 692. Maddesinde geçmektedir. Çek üzerinde 3 taraf bulunması gerekmektedir. Bunlarda keşideci, muhatap ve hamildir. Dilerseniz bu tarafların da tanımlarını kısaca açalım. Keşideci, çeki düzenleyen kişidir. Muhatap, çekin karşılığını verecek olan banka şubesidir. Hamil ise, alacaklı yani düzenlenen çeki elinde bulunduran kişidir. 

Çek üzerinde Keşide Günü ve Yeri şeklinde bir ibare yer almaktadır. Burada yazan bilgiler doğrultusunda günü geldiğinde çek orada yazılan Banka aracılığı ile tahsil edilmektedir. Yani Kaşide günü gelmeden çek bozdurma işlemi yapılmamaktadır. Fakat bazı durumlarda çeki elinde bulunduran gerçek ya da tüzel kişi vade günü gelmeden çeki tahsil etmek isteyebilir. İşte bu duruma Çek Kırdırmak denilmektedir.

Çek Kırdırma Nasıl Olur? Çek Nasıl Kırdırılır ? Çeki Nakite Çevirme

Çek Kırdırma Nasıl Hesaplanır?

Çek kırdırma işlemi bankalar ve bazı factoring şirketleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Fakat bu durumda banka ya da factoring şirket komisyon almaktadır. Komisyon oranlarında çok farklılık göstermektedir. Öyle ki komisyonda çeki düzenleyen kişi yani kaşidecinin kredi notuna bağlı olarak değişmektedir. Tabii ki yalnızca kredi notu komisyonu etkileyen bir faktör değildir. Çekin değerinin ne kadar olduğu, ne kadar süre sonra vadesinin geldiği ile de bağlantılı olmaktadır. Örneğin, eğer kaşidecinin kredi notu düşük ise güven azalmakta ve komisyon artmaktadır. Aynı şekilde çekin vadesine daha çok uzun süre var ise o zaman  da komisyon artmaktadır. Çekin değeri ile de alınacak komisyonun miktarı doğru orantılıdır. 

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Bu işlemi gerçekleştirmek için önce çek ile birlikte factoring şirketler ya da bankalara gidilir. Çekin ayrıntıları gidilen şirket ya da bankaya aktarılır. Factoring şirket ya da banka hangisine gittiyseniz bu kurumlar yukarıda belirttiğimiz kriterler çerçevesinde çeki değerlendirir ve hamiline bir teklifte bulunur. Çek Kırdırmak Nasıl Olur? İşte bu sorunun cevabı olarak Hamil olan kişi bu teklifi kabul ederse çek kırdırma işlemi şirket tarafından verilen teklif üzerinden gerçekleşir. Bu durumda da nakit bedelden komisyon bedeli düşürülür ve geriye kadar miktar çekin sahibine teslim edilir. 

Anlaşılacağı üzere çek kırdırma işlemini gerçekleştiren çok sayıda kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Komisyon oranları her banka ve her factoring şirket tarafından farklı verileceği için sizlerin çok sayıda factoring şirket ve bankaya giderek teklif almanız gerekmektedir. Böylece çek kırdırma işlemi sizin için zorunlu bir durum ise en yüksek meblağa hangi şirket tarafından verilecekse orada çek kırdırma işlemini tamamlamanız çok daha mantıklı olacaktır. Bu nedenle imkanlarınız çerçevesinde çok şirkete başvurmalı ve teklif almalısınız.