• YARIM ALTIN
  3.226,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • £ POUND
  20,7133
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6007
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3167
  % -2,16
 • BITCOIN/TL
  357173,160
  % -1,03
 • BIST 100
  3.179,99
  % 1,05

BORSADA PARA KAZANDIRACAK YÖNTEMLER

BORSADA PARA KAZANDIRACAK YÖNTEMLER

BORSADA PARA KAZANDIRACAK YÖNTEMLER

BORSADA PARA KAZANDIRACAK YÖNTEMLER KONUMUZDA;

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan döviz,altın vb.yatırım araçlarının değerlerinde görülen büyük bir artış sebebiyle insanlar birikimlerini ve kazançlarını bu yönde kullanarak gelir elde etme amaçlarına yönelim eğilimi göstermektedirler.

Bunlarda farklı olarak bir yatırım aracı ise kuşkusuz borsadır.Birikimlerinizi değerlendirerek borsada para kazandıracak yöntemler arasında düşündüğümüz borsa piyasalarında,başarılı olmak amacıyla bilinmesi ve izlenilmesi gereken birtakım yöntemler bulunur.Ondan önce borsa hakkında bazı sorulara cevap verelim.

BORSADA PARA KAZANDIRACAK YÖNTEMLER

BORSADA PARA KAZANDIRACAK YÖNTEMLER

Borsa nedir?

Borsa ticarette bulanan malların ve kıymetli evrakların,emtiaların,dövizlerin  el değiştirilip satıldığı  kurumsal piyasadır.Kısaca borsa;hisse senetlerinin ve buna benzer yatırım ürünlerinin işlem gördüğü para pazarıdır.

Borsada neler alınıp satılır?

Borsada hisse senetleri,bono,tahvillerin gibi bunların yanısıra değerli madenler,ürünlerin ve akla gelebilecek tüm ticaret unsurlarının alım ve satımı yapılabilir.Fakat borsa dendiğinde en çok ticaret hacmine sahip ve borsada en çok kazanç sağlamaya yönelik olarak Hisse Senedi alım-satımı yapılır.

Borsaya nasıl girilir?

Öncellikle 1.adımda borsada bir aracı kurum seçmeniz gerekmektedir.

Sonrasında  2. adımda borsada yatırım hesabı açtırmanız gerekir.

3.adımda borsaya ne kadar para yatıracağınızı belirlemeniz gerekiyor.

4.adımda ise borsada neye yatırım yapacağınıza karar verip bu alanda bir yatırım stratejisi belirlemeniz gerekiyor.

 

BORSADA PARA KAZANDIRACAK YÖNTEMLER

Düşük piyasalardan alıp yüksek piyasalara satabilirsiniz.

Dikkatli seçilmiş değer artışı sağlayan hisse senetlerini almalısınız.

Farklı türden ucuz hisseler alıp bunun değerlerinin yükselmesini bekleyip,ilerleyen zamanda satışını sağlayıp kara çevirebilirsiniz.

Şirketlerin borsada para kazandıracak yöntemler arasında bulunduğu özel durumlardan rağbet edinip bu konuda bilgi edinerek buna göre hisse senetlerinde  bir alım satım yönelimi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

HİSSE SENEDİ ALACAĞINIZ ŞİRKETE  KARAR VERMEK ADINA O  ŞİRKET HAKKINDA TEMEL VE TEKNİK ANALİZ YAPMALISINIZ.

Profesyonel bir yatırımcı olmak için pay bonoyu incelemeleri yapabilmelisiniz. Temel inceleme ve teknik inceleme ile rakamsal-istatistiki bilgiler yatırım yapacağınız pay bonosuna karar verme safhasında en büyük destekçiniz olacaktır. Öte yandan işletmelerin faaliyet raporları, idare heyeti kararları ve Kamuyu Aydnlatma Platformu KAP açıklamalarından haberdar olabilirsiniz

Temel analiz ile hisse senetlerinin borsada para kazandıracak yöntemler arasında makroekonomik düzeyde değerlendirebilir, piyasada bulunan arz ve talebi inceler, ekonomik, politik ve sosyal veriler incelemiş olursunuz.

Teknik analiz ise hisse senetlerinin geçmişteki performanslarını grafikler istatistiksel ve matematiksel yöntemler kullanarak geleceğe dönük tahminler yapabileceğiniz bir analiz yöntemidir. Özel yöntemler, grafik okuma metotları ve başlıca analiz metotları kullanılır. Teknik analiz yapmak için çalıştığınız finansal kuruluşların size sağlayacağı veri ekranlarından yararlanabilirsiniz.

 

HİSSE SENEDİNE NASIL YATIRIM YAPILIR ?

Borsaya yatırım yapabilmek için herhangi bir bankadan yatırım hesabı açabilir ya da aracı kuruluşlar ile çalışabilirsiniz. Bu kuruluşlardan herhangi birisini seçip yatırımlarınızı bu hesaplara aktardıktan sonra borsada işlem gören firmalara siz de yatırım yapabilirsiniz.

Borsaya kote olan yani (ilgili borsada tanındığını ve alım/satımının yapılmasına izin verildiği anlamına gelien şirket hissesidir.) Ve bu şirketin hisseleri lotlar halinde satılmaktadır.Lot:Lot olarak adlandırılan işlem birimi bir sermaye piyasası aracından, kendisi veya katları ile işlem yapılabilecek asgari miktarı veya değeri ifade eder.

Tüm pay ve yeni pay alma hakkı işlemlerinde işlem birimi olarak “1,00 TL (nominal) = 1 adet = 1 lot” eşitliği uygulanır. Yatırım yapmayı arzu ettiğiniz şirketlerin hisselerinden piyasa şartlarında oluşan anlık fiyatlardan arzu ettiğiniz kadar lot alım ya da satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım yaparken hangi firmalara yatırım yapacağınıza karar verirken çalıştığınız finans kuruluşlarından danışmanlık almanız mümkün… Aynı zamanda aylık, haftalık olarak yayın yapan dergiler, günlük gazeteler ve internet gibi çeşitli mecraların paylaştığı yatırım tavsiyesi niteliğinde olmayan görüşlerden yararlanabilirsiniz. Unutmayın borsada işlem yapmak deneyimi ve tecrübe gerektir.

Türkiye ve dünya ekonomi gündemine ilişkin kendinizi devamlı güncelliğini korumak durumundasınız. Ayrıca hisse senetlerine yatırım yaparken belirli bir strateji doğrultusunda sabırlı ve kendinizden emin bir biçimde hareket etmeniz sizin faydanıza olacaktır.