• YARIM ALTIN
  3.226,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • £ POUND
  20,7133
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6007
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3167
  % -2,16
 • BITCOIN/TL
  357403,550
  % -1,65
 • BIST 100
  3.179,99
  % 1,05

Borsada Kazanmak İçin Ne Yapılmalı

Borsada Kazanmak İçin Ne Yapılmalı

Borsa’da Kaybetmemek İçin Ne Yapılmalı?

 

Borsa bir çoğumuza göre tehlikeli timsahların bulunduğu bir yer, bir çoğumuza göre de kazanç kapısı. Her insan borsaya yatırım yapmadan önce çok para kazanacağını düşünerek yatırım yapmaya karar verir. Sonrasında da sonuç genellikle hüsran olur. Peki borsadan kaybetmemek için ne yapmalıyız?

 

Borsada kazanmak kadar borsada kaybetmek de olasıdır. Bu nedenle de her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir. Borsada kaybetmemek için, en azından kaybetme riskini minimuma düşürmek için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunuyor. Şimdi neler yapabileceğinizi ve borsada kaybınızı minimuma indirebileceğiniz yöntemleri aşağıda dört madde halinde sıralıyoruz.

 

Bilgisizlik

 

Borsa’da kaybetmenin birinci nedeni bilgi sahibi olmadan borsaya balıklama atlamaktır. Borsanın ne olduğunu bilmiyor ve yatırımlarınızı nasıl takip edeceğinizi bilemiyorsanız üzgünüz ki borsadan kazançlı çıkma olasılığınız çok zor. Bu yüzden borsa hakkında bilgiler edinmeli ve mümkünse sanal hesaplar ile kendinizi eğitmelisiniz. Bu sayede yatırım araçlarını tanıyabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

borsada kazanmak için ne yapılmalı?

borsada kazanmak için ne yapılmalı?

Deneyimsizlik

 

Deneyim her şeydir. Deneyimsiz bir yatırımcı tüm varlığını kısa sürede kaybedebilir. Teorik olan bilgilerinizi sanal hesaplarda deneyime çevirerek daha tecrübeli bir giriş yapabilirsiniz. Yine güvenilir bulduğunuz firmalardan açacağınız sanal hesaplarla deneyiminizi artırarak borsada para kazanabilirsiniz.

 

Sanal hesaplarda para kaybetmeden işlemler yapabilirsiniz. Bu da sizi güvende hissettirir ve kendinizi borsanın inişi çıkışı sırasında ne tepki verdiğinizi tanıyabilirsiniz.

 

Hızlı Para Kazanma Hırsı

 

Hızlı para kazanma arzusu içerisindeyseniz üzgünüz ki hızlı para kaybedeceksiniz. Kazanırsınız evet ama kazandığınızı da hırs ile kaybedebilirsiniz. Para kaybettiğinizde ise tekrar kaybınızı kapatmak için arka arkaya işlemlerden kaçınmalısınız. Sakin kafayla alacağınız kararlar sizin için daha iyi olacağı için bir süre, en azından birkaç saat borsadan uzaklaşarak kendinize gelmeniz ve birikimlerinizi sakin ve soğukkanlı olarak yatırımlar yapmanız önerilir.

 

Etraftan Alınan Bilgiler

 

Etraftan duyduğunuz kulaktan doğma bilgilere inanmanızı tavsiye etmiyoruz. Borsa oynarken mutlaka ve mutlaka kendi fikirlerinizi ya da güvenilir olduğunu düşündüğünüz bu nedenle de danışmanlık aldığınız firmanın fikirlerini uygulayın. Yatırım hedeflerinizi, yatıracağınız meblağı, portföy ve vadelere göre kendi stratejinizi geliştirmelisiniz.

 

Hisse senedi almadan önce şirketin mali yapısını ve projelerini inceleyin. Bilanço okumasını da öğrenmeniz gerekiyor. Yatırımcılar için öğrenilmesi gereken bilanço kalemleri bulunmaktadır. Bilanço kalemlerine göz atmanız önerilir.

 

Aynı zamanda sürekli zarar üstüne zarar açıklayan şirketlerden de uzak durmanız önerilir. Önerimiz öz kaynakları ödenmiş sermayeden yüksek olan şirketler tarafında olacaktır. Ülke ekonomisi hakkında bilginiz olsun ve açıklanan makro ekonomik verileri iyi analiz edin.

 

Borsada kaybetmemek değil, kaybınızı minimum seviyeye indirebilmeyi planlayın. Borsa uzmanları, borsada sıfır kayıp denilen şeyin hiç olmadığını, önemli olan şeyin aslında kazançların kayıplardan çok olması olduğunu söylerler. Bir de borsaya yatıracağınız zaman önce borçlarınız ödemeniz faydanıza. Zira olası durumda para kaybınız durumunda daha zor durumda kalmamak için borsaya yatırdığınız meblağları gözden çıkartabilmelisiniz.