• YARIM ALTIN
  3.508,00
  % 0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6535
  % 0,06
 • € EURO
  19,7266
  % 0,15
 • £ POUND
  22,8677
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  2,6847
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,2993
  % 0,79
 • BITCOIN/TL
  321403,609
  % 2,49
 • BIST 100
  4.897,60
  % 0,86

Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Bekleyen provizyon ne demektir? Ne kadar sürer?Taksitlendirme yapılabilir mi?Tüm bu soruların cevabı bu konuda yer almaktadır.

Provizyon; kelime anlamı ile Ön Onay anlamına gelmektedir. Genel olarak bankacılık sektöründe kullanılan bu kelimeyi kredi kartlarımızda ya da hesap ekstrelerimizde görebiliriz. Bir banka hesabının ya da çekin para karşılığına Provizyon denilmektedir. Bekleyen Provizyon ifadesini genel olarak bir alışveriş yaptıktan sonra internet bankacılığı ya da ATM’den hesap hareketlerimize bakarken görebiliriz. Banka bu bekleme süresi içerisinde şu bilgileri kontrol etmektedir.

 • Harcamanın gerçekten yapılıp yapılmadığını,
 • Alışveriş yapılan yerin gerçek bir yer olup olmadığını ve 
 • Kartın çalıntı bir kart olup olmadığı.

Bu işlem çok uzun süren bir işlem değildir. Bir süre sonra banka bu bilgileri doğruladıktan sonra hesap ekstresine harcanan parayı işlemektedir. Bazı durumlarda bekleyen provizyondaki para gün sonunda bazı durumlarda da diğer gün karta yansıtılmaktadır. Bekleyen Provizyon Nedir? Sorusunun cevabını bilmeyenler alışveriş yaptıktan yakın zaman sonra kart bilgilerine baktığında bu ibare ile şaşırabilir ve işleminin gerçekleşmediğini düşünebilir. Oysa bu işlem tamamen müşterinin güvenliği için gerçekleştirilen bir kontrol işlemidir.

Bekleyen Provizyon İptal

bekleyen-provizyon-iptal

bekleyen provizyon iptal

Provizyon işlemi genel olarak kredi kartlarında görünmektedir. Bekleyen Provizyon İptal işlemi de söz konusudur. Fakat bu işlem sizin tarafınızdan değil, alışveriş yaptığınız yer tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunu örnek ile açıklayacak olursak, örneğin; internet alışveriş sitelerinin herhangi birinden ürün siparişi verdiniz. Siparişiniz için ödediğiniz miktar ilk olarak bekleyen işlemlerde kalmaktadır. Bu aşamada ilk akla şu soru gelmektedir. Bekleyen Provizyon Limitten Düşer mi? Evet, aldığınız ürünün ücret miktarı her ne kadar bekleyen işlemlerde görünse de limitinizden düşecektir. Aldığınız ürün firma tarafından onaylandığında ve banka tarafından da gerçek bir yer olduğu ve kartınızın çalıntı olmadığı anlaşıldığında kartınıza yansıtılmaktadır. Bu aşamada eğer üründe herhangi bir sıkıntı olursa, stokta olmaması ve benzeri bir durumda alışveriş yaptığınız firma alışverişi onaylamaz. İşte bu durumda bekleyen provizyon işlemi iptal olur. Bu durumda da yapmış olduğunuz ödeme kartınıza geri ödenecek ve kullanılabilir limitiniz de bu çerçevede yükselecektir. 

Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Bekleyen Provizyon Taksitlendirme

Bekleyen Provizyon Taksit olması ancak kartınıza yansıtıldığında yapılabilmektedir. Alışveriş yaptığınızda ön onay olmadan miktar kart limitinizden düşmekte fakat kart işlemlerinize yansıtılmamaktadır. Bu nedenle bu aşamada alışverişiniz taksitlendirilemez. Taksitlendirme yapabilmek için ön onay işleminin tamamlanması gerekmektedir. Peki Bekleyen Provizyon Süresi Ne Kadardır? Bu genel olarak aynı günün sonunda ya da ertesi günün sabahında gerçekleşmektedir. Bir başka deyiş ile alışveriş yaptığınız günün sonunda ya da ertesi gün yaptığınız alışverişin taksitlendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Taksitlendirme işlemleriniz ise bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

İş Bankası Taksitlendirme İşlemi

İş Bankası Maximum Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksitlendirme işlemi yapılabilmektedir. Bu işlem mobil uygulama, işcep, internet şubesi ya da 0852 727 0 724 telefon numarasından yapılabilmektedir. Taksit sayısı alınan ürüne göre farklılık gösterse de 3 taksit ile 18 taksit arasında değişmektedir. Taksit sayısı arttıkça uygulanacak faiz oranı da artmaktadır.

Yapı Kredi Bankası Taksitlendirme İşlemi

Yapı kredi bankası kredi kartlarında “Harcama Taksitlendir” özelliği ile yapılan harcamalar taksitlendirilmektedir. Bu taksitlendirme işlemi internet şubesi ve mobil uygulamadan yapılabileceği gibi SMS ile de yapılabilmektedir. Taksitler genel olarak 2 ya da 3 taksit olarak belirlenmektedir. Taksit sayısına göre faiz oranları değişmektedir. SMS ile taksitlendirme yapabilmek için alışveriş sonrasında telefonunuza mesaj gelmektedir. Bu mesaja onay vererek harcamanızı taksitlendirebilirsiniz.

Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Card Finans Taksitlendirme İşlemi

QNB Finansbank’da 50 TL ve üzeri yapılan alışverişlerde taksitlendirme işlemi yapılmaktadır. 12 aya kadar taksit imkanı bulunmaktadır. Taksit sayısı ile faiz oranı doğru orantıdadır. Taksitlendirme işlemini internet şubesinden, 0850 222 0 900 telefon bankacılığından, QNB Finansbank ATM’lerinden ve mobil bankacılıktan gerçekleştirebilirsiniz.

Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Vakıfbank Taksitlendirme İşlemi

Vakıfbank 12 aya kadar harcamalarınızı taksitlendirebilmektedir. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ve 0850 222 07 24 telefon numarasından bu işlem gerçekleşebilmektedir. Taksitlendirme işlemi hesap kesimi öncesi herhangi bir zamanda yapılabilmektedir. Taksitlendirme işlemi yaparken uygulanan faiz ve harcamanın limiti aşmaması şartı bulunmaktadır.

Halkbank Taksitlendirme İşlemi

Halkbank kredi kartı olan Paraf kart ile peşin işlemler taksitlendirilmektedir. İnternet şubesi, Halkbank Mobil ve Halkbank Dialog’dan taksitlendirme işlemi yapılmaktadır. 0850 222 0 400 telefon numarası Halkbank Dialog numarasıdır. Harcamalar 18 aya kadar taksitlenebilmektedir. Taksitlendirme minimum tutarı 50 TL, maksimum tutarı ise 30.000 TL’dir. Eğer satın alımlardan bir kampanyadan yararlanılmışsa taksitlendirme işlemi yapılmamaktadır.