• YARIM ALTIN
  3.498,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6514
  % 0,05
 • € EURO
  19,6909
  % 0,00
 • £ POUND
  22,8807
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  2,6816
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,2973
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  321060,672
  % 2,32
 • BIST 100
  4.940,31
  % 1,74

Banka Yapılandırma Kaç Defa Yapılabilir

Banka Yapılandırma Kaç Defa Yapılabilir

Kullandığımız kredi ve kredi kartı gibi banka ürünlerini bazı dönemler ödemekte güçlük çekebiliriz.Bu durumdaki tüketiciler, mevcut borcu yapılandırmak istemektedir.Peki bir borç için yapılandırma kaç defa yapılabiliyor.Yapılandırma kredi sicilini etkiliyor mu ?Bu detaylara birlikte bakalım.

 

Yapılandırma Nedir ?

İlk olarak yapılandırmanın ne olduğunu tam olarak kavrayalım.Tüketicilerin kredi ve kredi kartı borçları 2 ay ve daha fazla süre  gecikmeye girdiğinde, bankalar tarafından mevcut borcun yeni vadeye bölünerek taksitlendirilmesi durumudur.Yapılandırma yapıldığında mevcut borca ek faiz uygulanmaktadır.Mevcut borcunuz yeniden taksitlendirildiği için aylık ödeyeceğiniz tutarlar azalacaktır.Bu durum hem bankalar hemde tüketiciler için önemlidir.Yapılandırma yapılmadığı taktirde, tüketicinin borcu icralık duruma düşer.3 dönem ödenmeyen borçlar için yasal süreç başlatılır.Bu zamana kadar yaşanana ödeme gecikmeleri KKB tarafından kayıt altına alınır.Bu kredi notunuzu olumsuz etkiler.Banka sizin kredi notunuzun düşmesi ve mevcut borcunuzun yasal sürece girip, iyice çıkmaza girmesini istemez.Banka, mevcut alacaklarını en kolay şekilde almak isteyecektir.Ayrıca kredi siciliniz bozulursa,bankalar bir müşterisini daha 5 yıl boyunca kaybetmiş olacak.

 

 Yapılandırmak istediğiniz borcunuz kredi kartı borcu ise, Kredi kartı borç taksitlendirme konusunu mutlaka okumanızı öneririz. Cebiniz ve kredi siciliniz için önemli detaylar yer almaktadır.

 

 

Özellikle kredi kartı borcunuzun tamamını ödemekte güçlük çekiyorsanız, çok fazla gecikme süresi olmadan, 2 ayı geçmeyecek şekilde, kredi kartı borcunuzu yapılandırın.Bu şekilde yaptığınızda banka, kredi kartı borcunuzu bitirdiğinizde belli bir zaman sonra kartınızı tekrar kullanıma açacaktır.  3 dönem gecikmeli kredi kartı borcu yapılandırıldığında, kredi kartı borcunuzu bitirseniz de ileride kartınız açılmaz.

 

    Kredi ve kredi kartı borçları için en fazla 2 defa yapılandırma yapılabilmektedir.Aynı borcu  2 defa yapılandırma durumu çok fazla görülen bir durum değildir.Bu yüzden ilk yapılandırmayı bozmamaya çalışın.

 

2 defa yapılandırma yaptırmanız kredi sicilinizi de olumsuz yönde etkileyecektir.Ayrıca 2 defa yapılandırma demek mevcut borca, faiz işlenmesi ve faizli borca bir faiz daha işlenmesi demektir.Bu durum hem kredi sicilinizi hem cebinizi olumsuz etkileyecektir.

 

Yapılandırma talebi, borcunuzu ödeyecek durumunuz yok ise sizin tarafınızdan yapılmalıdır.Banka size böyle bir teklif sunmadan sizin talebiniz olması borcunuza işlenen gecikme faizinin ve kredi notunuzun etkilenmesinin önüne geçecektir.

 

Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınızı kredi sicilinizi olumsuz etkilemeden önce borç transferi kredisi ile tek bankaya aktararak ödeyebilirsiniz.Bu konuda daha fazla detaylı bilgi almak için Borç kapatma kredisi veren bankalar konusunu mutlaka okuyun.

 

 

Banka Yapılandırma Kaç Defa Yapılabilir ? Konusu ile ilgili merak ettiğiniz soruları aşağıdaki yorumlar bölümüne yorum yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.