• YARIM ALTIN
  1.042,84
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8169
  % 0,40
 • € EURO
  7,4329
  % -0,12
 • £ POUND
  8,3060
  % -0,13
 • ÇIN YUANI
  0,9577
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,0953
  % -0,63
 • BITCOIN
  62902,338
  % 1,48
 • BIST 100
  103.024,34
  % 0,37

Banka Kredisi İle Ev Satarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Banka Kredisi İle Ev Satarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Banka Kredisi İle Ev Satarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle evinizin değerini gerçekçi bir biçimde belirleyin. Sahip olduğunuz mesken niteliği taşıyan, evinizi satışa çıkarttınız ve satın alacak kişi banka kredi çekmesi gerekiyor. Banka kredisiyle ev satın alırken, ilk aşamada evi alacak kişi, bankaya gidip konut kredisi için başvurusu yapmalıdır.

 

 

Nasıl Kredi Çekilir?

Fakat başvuru için, alacağı evin tapusunun fotokopisi ile gitmelidir. Bankaya fotokopi ile gidip başvuran kişi için banka tarafından bir değerlendirme süreci başlatılacaktır. Bankalarda Mortgage kapsamında kredi kullanacaktır. Tapuda ilk kontrol edilmesi gereken yer, tapuda konutun mesken olarak gözüküp gözükmediği ve kat mülkiyeti olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Mortgage dâhilinde olması için kredi için mutlaka mesken niteliği taşıyan yerin satın alınması gerekmektedir. Banka gerekli kontrolleri yaptıktan sonra, başvurulan tutar ve vadeye göre, gelir gider dengesini kişinin ödeme ve performansına bakarak ön onayı verecektir. İkinci aşama ise ekspertiz sürecidir.

 

banka kredisi ile ev satarken nelere dikkat edilmeli?

banka kredisi ile ev satarken nelere dikkat edilmeli?

Kredi Aşaması nedir?

Satın alacak olan kişi, bankaya ekspertiz ücreti öder ve kredi konusu gayrimenkulün değerini belirlemek için rapor tutar. Yasa gereği raporda belirlenen değerin üzerine %75 oranında kredilenme yapılmaktadır. Diğer %25’lik kısmı ise peşinat olarak bireyin tasarrufu üzerine ödenmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda banka kişiye çekebileceği maksimum kredi miktarını belirtir ve karşılıklı anlaşarak krediyi çekmek için imza atılır.

 

Onay ve Teminat

Bu aşamada banka satıcıya ne olarak ücret ödeyeceğini belirlemiştir. Tutar banka yetkilisi tarafından da teyit edilir. Satı ve ipotek tesis işlemi eş zamanlı olarak yapılır. Resmi olan senetler, tapu kadastro müdürlüğünce başvuruda bulunulur. Tapu memur tarafından alıcı ve satıcıya ipotekli olarak satışı hakkında bilgiler verilir ardından onay istenir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta bankanın onayladığı kredinin satışın ardından, yeni tapu ve ipotek tesis edildiği hakkında tapu müdürlüğü tarafından verilecek evraklar ile bankaya teslim edildikten sonra, kontroller yapılıp mutlaka satıcıya geri ödenmelidir. Bankadan kredi çekerken kredi çeken kişi ile giderseniz, konut kredisinin ev sahibinin hesabına geçmesi için gereken bilgilendirmeyi yapıp kredi işlemlerini daha yakından takip edebilirsiniz.