• YARIM ALTIN
  3.514,00
  % 0,56
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6598
  % 0,04
 • € EURO
  19,6828
  % -0,05
 • £ POUND
  22,9014
  % 0,31
 • ¥ YUAN
  2,6822
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2985
  % 0,44
 • BITCOIN/TL
  321320,625
  % 2,36
 • BIST 100
  4.950,45
  % 1,95

Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Tüketiciler bankalara olan borçlarından dolayı avukatlık olup, icralık duruma düşebilmektedir.Bu durumdaki tüketiciler bankaların kara listesine girer.Peki kara listeden çıkılır mı? Çıkılırsa Nasıl Çıkılır ? Bunları birlikte inceleyelim.

 

Kredi,kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçları zamanında ödenmediğinde ilk olarak kredi notumuzu düşürür.Daha uzun gecikmelerde ise tamamen kredi sicilimizi bozmaktadır.

 

Kredi Sicili Nasıl Bozulur ?

Kredisi sicili bozulması, tüketicinin kredi,kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borcunu 3 döneme kadar ödememesi durumunda, bankanın alacaklarını yasal yoldan almaya gitmesi ile başlar.Tüketici artık avukatlık olmuştur.Avukat tüketiciye ihtarname gönderir ve yasal sürecin başladığını bildirir. İhtarname sürecinde de borcunu ödeyemediğinde hakkınızda icra davası açılır.Bütün bu olumsuz süreç kredi kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır.

 

KKB’na olumsuz durumlar kayıt altına alındığı gibi,tüketicilerin borçlarını düzenli zamanında ödediği durumlarda kayıt altına alınmaktadır.Bu kayıtlar tüketicinin kredi sicilini oluşturmaktadır.Kredi notu bu kayıtlara göre şekillenmektedir.

 

Bankalara çok fazla kredi ve kredi kartı borcun var ise Borç kapatma kredisi veren bankalar konusunu incelemeni şiddetle tavsiye ederim.Uzun vadeli taksitlerle bütün borçlarını temizleyebilirsin.

Hakkımızda İcra Davası Açılırsa Ne Olur

Hakkımızda icra davasının açılması demek, Merkez bankası ve KKB’da kötü kredi sicilinin kayıt edilmesi demektir.Bankalar tüketicilere kredi ve kredi kartı verirken ulaşımı kolay olduğu için ilk olarak KKB’ndaki kayıtlara bakar.Gerek duyulduğu taktirde Merkez bankasına dilekçe yazılarak buradaki kredi sicili öğrenilir.İcralık olan tüketiciler,bankaların kredi,kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarını uzun bir süre kullanamaz.Bu süre 5 yıl kadar sürmektedir.

 

Kara Listeden Çıkmak İçin 5 yıl Beklemek Zorunda mıyız ?

Normal olarak evet.Kara listeden bir tüketicinin çıkabilmesi için 5 yıl beklemesi gerekmektedir.Bu süreç bütün borçlar temizlendikten sonra başlamaktadır.5 yıl geçtikten sonra hiç bir banka size hemen kredi vermez.Sizin geçmiş de yaşadığınız olumsuzluklar hala riskli bir  tüketici olduğunuzu gösterir.Bu durumdan kurtulmak için, maaşınızın yattığı bankadan düşük limitli bir kredi kartı almaya çalışabilirsiniz.Bu kredi kartının ödemelerini zamanında düzenli yaparsanız kredi notunuz yavaş yavaş artacaktır.Kredi kartınız üzerinden otomatik fatura talimatı vermenizde kredi notunuzu olumlu etkiler.

 

Kara listede olanlara kredi veren bankalar konusunu inceleyerek, kredi çekebilir misin,hangi durumlarda çekebilirsin bunlara yanıt bulabilirsin.

 

Sicil Affı Gelirse Sicilim Temizlenir mi ?

Sicil affı en son 2017 yılı içerisinde getirilmişti.Tüketicilere 6 aylık bir süreç tanınmış, bu süreç içerisinde yasal süreçte olan bütün borçların kapatılması ve gecikmede olan borçların yapılandırılması istenmiştir.Bu sicil affından bir çok tüketici faydalandı.Peki sicilimizi sicil affı kapsamında temizlersek banka kredi verir mi?Hayır yukarıda da bahsettiğimiz gibi ödeme alışkanlığı kazandığımızı,borçlarımızı düzenli ödediğimizi bankalara göstermemiz gerekmektedir.

 

 

Banka Kara Listeden Nasıl Çıkılır konusu ile alakalı aklınıza takılan ve merak ettiğiniz sorularınızı konunun altındaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.